banner39

Hamas: Türkiye'nin teklifi çözüm olabilir

Türkiye'nin Filistin'deki taraflara sunduğu ve hem El Fetih hem de Hamas'ın desteğini alan girişim kapsamında ilk olarak parlamenter seçimler yapılması öngörülüyor

Filistin 18.04.2011, 16:10 18.04.2011, 16:10
Hamas: Türkiye'nin teklifi çözüm olabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye'nin Filistinli tarafları bir araya getirmek için ortaya attığı öneriye, Hamas sözcüsünden de destek geldi.

Hamas sözcüsü Tahir el Nunu, Mahmud Abbas'ın gündeme getirdiği "Hamas'ın İran'ın uzlaşmayı önlemek için uyguladığı baskıya teslim olduğu" yönündeki suçlamalara cevap verdi.

Hürriyet'in Mısır gazetesi Ahram Online'dan aktardığı habere göre, Nunu, Abbas'ı "Siyonistlerin ve Amerikalıların" baskısına teslim olmakla suçlarken, bölge genelini etkisi altına alan değişim dalgalarına dikkat çekti.

Nunu, Hamas'ın Filistinliler arasındaki çatışmaları sona erdirme konusundaki isteğinin de altını çizdi.

Hamas'ın El Fetih'le uzlaşması için üç koşulu olduğunu belirten Nunu, birincisi nerede olduğu çok önemli olmamakla birlikte Hamas-El Fetih arasında doğrudan görüşmeler yapılmasını, ikincisi diyalog sürecinin başlangıcı ve bitişi için bir takvim hazırlanmasını, son olarak müzakerelerde Filistin Kurtuluş Örgütü dahil bütün tarafların görüşlerinin, her türlü siyasi programın ve güvenlik uygulamasının değerlendirilmesini istediklerini söyledi.

Türkiye'nin Filistin'deki taraflara sunduğu ve hem El Fetih hem de Hamas'ın desteğini alan girişim kapsamında ilk olarak parlamenter seçimler yapılması öngörülüyor. Teklifi kamuoyuna açıklayan El Fetih'in lider kadrolarından Azam el Ahmed oldu.

 Nunu, planın uzlaşıya giden yolda muhtemel bir adım olduğunu ve ilerleyen safhada devreye sokulabileceğini belirterek "tanınmayan bir hükümet kurulmasına ve aynı döngünün yeniden başlamasına neden olacak bir sürece girilmemesi için" buna ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

HAMAS SURİYE'DEN ENDİŞELİ

Hamas'a yakın kaynaklar, Ahram Online'a yaptıkları açıklamalarda, Hamas'ın ekonomik ve siyasi konumunun garantiye alınmasını sağlayacak yatırımlar için Kahire'de bir kampanya başlattığını, özellikle de Mısır ve Tunus'takine benzer bir rejim değişikliği halinde Şam'daki konumunun zarar göreceğinden endişeli olduğunu belirtti.

Nunu, Kahire ziyaretinin resmi olmadığını hatırlatarak herhangi bir güvenlik yetkilisiyle ya da siyasi figürle görüşmediğinin altını çizdi.Hamas sözcüsü, eğer Kahire'yle diyalog sürerse bu görüşmeleri yapacak olanın Halid Meşal olduğunu ifade etti.

Ahram Online'a konuşan kaynaklar da El Fetih ve Hamas'ın müzakere masasına dönmeyi kabul etmesi durumunda, Meşal ve Abbas'ın Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El Arabi'ye önümüzdeki günlerde yapacağı Gazze ziyaretinde eşlik edeceğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde de Filistinli delegeler Kahire'yi ziyaret ederek, muhtemel bir diyalogda oynayacakları rolle ilgili görüşmeler yaptı.

 

 

Nunu, Hamas'ın Mısır'ın siyasi ağırlığına ve Mısır'ın yeni lider kadrosunun bölgede oynayacağı role güvendiğini belirterek, Kahire'ninFilistin davasındaki önemine vurgu yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?