banner15

Hamas ve Fetih Kahire'de müzakerelere başladı

Hamas ve El Fetih, aralarındaki iç meseleleri çözüme kavuşturmak için Mısır'ın başkenti Kahire'de müzakere masasına oturdu

Hamas ve Fetih Kahire'de müzakerelere başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas ve El Fetih iç anlaşmazlıklarını çözebilmek ve birlik hükümetini yeniden gündeme almak üzere bugün Mısır'ın başkenti Kahire'de müzakerelere başladı.

İki gün sürecek görüşmelerde "Gazze Şeridi'nin yönetimini Birlik Hükümeti'ne devretme ve birlik Hükümeti'nin engelsiz bir biçimde yetkilerini kullanmaya başlaması" gibi meselelerde birlik hükümetine dönüşe ve otoritesini engelsiz bir biçimde uygulamaya geçirmeye” yönelik anlaşmazlıklar ele alınacak. Müzakerelerde El Fetih heyetine, Azzam El Ahmed başkanlık edecek.

Görüşmeler, ortak bir Filistin heyeti ile İsrail arasında Gazze'de kalıcı bir ateşkes için Ekim sonlarında dolaylı müzakerelerin yapılması konusunda anlaşmaya varılmasının hemen ardından gündeme geldi.

Mısır'ın arabuluculuğuyla Filistin-İsrail, Hamas ve İsrail güçleri arasında elli gün süren savaşın ardından 26 Ağustos'ta ateşkes imzalanmıştı.

Filistin, Ekim ayında İsrail'le yapılacak müzakerelerin hemen öncesinde, kendi aralarındaki sorunları hallederek, müzakere masasına tek görüşe saship olarak oturmak istiyor.

Hamas ve Fetih, 23 Nisan'da Milli Birlik Mutabakatı imzaladı ve ortak bir hükümet kurmaya karar verdi. Daha sonra Haziran ayında filistin Birlik Hükümeti kuruldu. Ancak İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından, Fetih tarafından Hamas'ı suçlayıcı bazı açıklamalar yapıldı. Hamas, buna tepki gösterince birlik hükümetinin riske girmesi gündeme geldi. Filistinli taraflar şimdi bu sorunları çözmek için müzakere masasına oturdu.

Hamas, Birlik hükümetini Gazze2deki 45 bin işçinin maaşını ödemediği için suçluyor. Birlik Hükümeti'nin korunması, 12 Ekim'de Gazze'nin inşasına yönelik yapılacak Kahire Uluslararası bağış konferansı öncesinde büyük önem taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12