banner39

Hamaslı vekillerin kovulmasına yalanlama

Filistin'in Sofya Büyükelçisi, Hamaslı vekillerin kovulması olayının Bulgar yetkililerce yalanlandığını söyledi.

Filistin 21.11.2013, 18:23 15.02.2013, 13:25
Hamaslı vekillerin kovulmasına yalanlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin'in Sofya Büyükelçisi Ahmed Muhammed el-Mezbuh, Hamas heyetinin bu sabah kaldıkları otelden zorla çıkarılıp havaalanına götürüldüğü yönündeki haberlere ilişkin, ''Bulgar makamları, bize, heyetin kendi rızasıyla gittiğini bildirdi'' şeklinde açıklama yaptı.

AA'ya konuşan Büyükelçi Mezbuh, ''Bulgar makamları, bize, heyetin kendi rızasıyla gittiğini, herhangi bir zorlama olmadığını bildirdi. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ayrıca heyetin Bulgaristan ziyaretinin kişisel bir ziyaret olduğunu, resmi temasların sadece Ramallah'taki Filistin yönetimi ile yürütüldüğünü aktardı'' dedi.

"HAMASLI VEKİLLER KOVULDU"

Gazze'deki Filistin hükümeti Enformasyon Dairesi Müdürü Macid Ebu Murad ise ''Bulgar polisi, Hamas milletvekillerinin bulunduğu otele baskın düzenledi ve onları, Mısır'a göndermek üzere zorla havaalanına götürdü'' ifadesini kullandı.

Murad, güvenlik güçlerinin, milletvekillerine ''İsrail'den yoğun bir baskı var'' dediğini öne sürerek şöyle devam etti:

''Hamas heyeti, Bulgaristan'a yasal yollardan giriş yaptı. Buna rağmen Bulgaristan güvenlik güçleri, ziyaretin bitmesine 3 gün kala heyete böyle bir muamalede bulundu. Bulgaristan'ın seçilmiş ve hiç bir suçu bulunmayan milletvekillerine yaptığı davranış, kendisine hiç yakışmadı.''

Hamas heyetinin temsilcisi milletvekili Salah Berdevil, ''Risale Net'' haber sitesine yaptığı açıklamada,Bulgar güvenlik güçlerinin heyette bulunanları zorla araçlara bindirerek, havaalanına götürdüğünü söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?