banner39

Hamas'ta Meşal dönemi kapanıyor

1996 yılından beri Hamas'ın siyasi lideri olan Halid Meşal, önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde aday olmayacak

Filistin 19.12.2012, 15:35 19.12.2012, 16:22
Hamas'ta Meşal dönemi kapanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal, önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde yeniden aday olmayacak. Filistinli grubun üst düzey yetkilileri tarafından da doğrulanan iddialar, Meşal'in bir süre önce Gazze'deki Hamas yönetimi ile görüş ayrılığı yaşadığının ortaya çıkması üzerine gündeme gelmişti.

Meşal, ileride Filistinliler arasında ortak bir yönetim kurulduğunda, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın başa geçmesini kabul etmiş, Gazze'deki İsmail Haniye yönetimi bu sözlere tepki göstermişti.

Meşal'in Hamas içinde kalmaya devam edeceği, ancak yönetici pozisyonunda olmayacağı ifade edildi. Mısır Müslüman Kardeşler hareketinin Meşal'e kalması yönünde baskı yaptığı, ancak Filistinli liderin kararından vazgeçmediği de iddialar arasında.

Önümüzdeki hafta Katar'ın başkenti Doha'da yapılacak Şura Konseyi seçimlerinde Meşal'in koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan Musa Ebu Marzuk, önceliğinin El Fetih ile devam eden uzlaşma görüşmeleri olduğunu belirtiyor.

Marzuk, uzlaşma sağlandıktan sonra Filistin'de seçim yapılması gerektiğini savunuyor.

Hamas'ın ABD ile diyalog konusunda sıkıntısı olmadığını söyleyen Marzuk, "İsrail ile masaya oturmak dışında hiç bir seçeneğe kapalı olmadıklarını" ifade ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?