banner15

Hamas'tan AB'ye tepki

Hamas'tan yapılan açıklamada AB'nin kaybolan 3 yerleşimci için gözyaşı dökmek yerine, 5 bin Filistinli tutsağın serbest bırakılması için çaba göstermesinin daha hayırlı olacağı ifade edildi

Hamas'tan AB'ye tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas hareketi, Avrupa Birliği’nin (AB) 3 Yahudi yerleşimcinin kaçırılmasına ilişkin yaptığı açıklamayı kınadı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada, "AB, kaybolan 3 (Yahudi) yerleşimci için gözyaşı dökmek yerine, kaçırıldıktan sonra İsrail hapishanelerinde tutsak edilen 5 bin Filistinlinin serbest bırakılması için çaba gösterse daha hayırlı olacaktı” denildi.

AB'nin İsrail'in yanında yer alarak Arap dünyasındaki saygınlığını zedelediğini belirten Ebu Zuhri, AB Parlamentosu'na İsrail’e verdiği kayıtsız desteği durdurması çağrısı yaptı.

AB’den yapılan yazılı açıklamada, 3 Yahudi yerleşimcinin kaçırılması ve Hamas’ın kaçırılma eylemine ilişkin açıklamaları kınanmıştı.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 12:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48