banner39

Hamas'tan Erdoğan'a: Abbas'a kanma

Hamas Erdoğan'a Gazze'ye gelmesi noktasında telkinde bulundu ve Abbas'ın ileri sürdüğü bahaneleri reddetmesini istedi.

Filistin 18.04.2013, 17:01 18.04.2013, 17:01
Hamas'tan Erdoğan'a: Abbas'a kanma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan Fetih Hareketi'nin Erdoğan'ın Gazze ziyaretini engellenmek için ileri sürdüğü bahaneleri reddetmesini istedi.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, bugün Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistin temsilinin meşruiyetine zarar vereceği gerekçesiyle Erdoğan'ın Gazze ziyaretini engelleme amacıyla Türkiye'ye yapacağı ziyareti değerlendirdi.

"Fetih Hareketi'nin girdiği son parlamento seçimlerini kaybettiğini unutarak meşruiyet meselesini bahane etmesini kınıyoruz" diyen Ebu Zuhri, Mahmud Abbas'ın başkanlık süresinin de 2009 yılında sona erdiğini hatırlattı.

Fetih Hareketi'nin bu gerçeği unutmaması gerektiğini bildiren Ebu Zuhri, Fetih'ten Hamas aleyhine kışkırtma politikasından vazgeçmesini istedi. Hamas sözcüsü, Hamas'a karşı kullanılan bu dilin kötü niyetlere ve ciddiyetsizliğe işaret ettiğini, bölünmüşlük halinin sona ermesine değil daha çok kökleşmesine hizmet ettiğini söyledi.

Erdoğan'ın Gazze'ye yapacağı ziyaretin önemine de değinen Ebu Zuhri, ziyaretin ablukanın kaldırılmasına büyük katkı sağlayacağını ümit ettiklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan, Mayıs ayında Gazze'yi ziyaret edeceğini açıklamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?