banner15

Hamas'tan İran'a 'sürpriz' ziyaret

Hamaslı üst düzey bir heyet, İran'ın başkenti Tahran'a daha önce kamuoyuna duyurulmayan sürpriz bir ziyarette bulundu

Hamas'tan İran'a 'sürpriz' ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'deki Hamas hareketinden üst düzey bir heyetin, resmi bir ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'a gittiği bildirildi.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Hamas Siyasi Büro Başkanı Yardımcısı Salih el-Aruri başkanlığındaki üst düzey bir heyet, İran'ın başkenti Tahran'a ulaştı." denildi.

Hamas heyetinin, "bir kaç gün" sürmesi planlanan ziyaret kapsamında İranlı üst düzey yetkililerle bir araya geleceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca görüşmelerde, "başta ikili ilişkiler ve Hamas ile Fetih arasında varılan anlaşma olmak üzere Filistin'de yaşanan son gelişmelerin ele alınacağı" aktarıldı.

Uzun yıllardır İran ile iyi ilişkiler kuran Hamas yetkilileri, her fırsatta bu ülke ile olan güçlü ilişkilerini dile getiriyor.

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar da daha önce yaptığı bir açıklamada Hamas'ın İran ile ilişkisinin "iyinin ötesinde" olduğunu belirterek, "Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarına silah desteğini en çok İran yaptı. Suriye krizi nedeniyle İran ile Hamas ilişkilerinde bir durgunluk oldu ancak eski normalleşme geri geliyor ve bunun direnişe de etkisi olacaktır." demişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 18:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35