banner39

Haniye'den Filistinli tutuklularla ilgili açıklama

Filistin'in Gazze yönetimi başbakanı İsmail haniye, İsrail'in elinde bulunan esirlerle ilgili olumlu gelişmelerin olacağını söyledi

Filistin 11.05.2012, 18:01 11.05.2012, 18:01
Haniye'den Filistinli tutuklularla ilgili açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Yönetimi Başbakanı İsmail Haniye, bugünkü Cuma hutbesinde İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara değindi.

Gazze'deki esirlerle yardımlaşma çadırında verdiği Cuma hutbesinde, Mısır'ın, açlık grevi yapan tutukluların taleplerinin karşılanması için İsrail Hükümeti'yle yoğun temas halinde olduğunu belirten Haniye, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mısırlı yetkililer, Ekim 2011'de Hamas'la İsrail arasında gerçekleştirilen esir takasında alınan kararlara uyması için İsrail'le temaslarını yoğunlaştırdı. Açlık grevindeki esirlerimiz hakkında olumlu gelişmeler yaşanıyor. İki yönetim arasında esirlerin taleplerinin karşılanması için resmi görüşmeler yapılıyor."

Haniye sözlerine şu şekilde devam etti: "Ekim 2011'de İsrail'le gerçekleştirdiğimiz esir takasında Gilat Şalit karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması kararlaştırılmıştı. Bunun dışında da bazı kararlar alınmıştı. Ancak İsrail Hükümeti bunları tam olarak yerine getirmedi. Filistinli yöneticilere uygulanan tek kişilik hücrede kalma, esirlerin lise ve üniversite eğitimi almalarının engellenmesi gibi uygulamalar İsrail;in anlaşmaya uymadığını gösteriyor. Arap Birliği'nin, yarın özgürlüğüne kavuşmuş bir grup Filistinli esiri kabul edecek oluşu, esir meselesinin Arap dünyasının gündeminde olduğunu gösterir. Ayrıca 100'den fazla Avrupalı bürokrat esirlerimizin yanında olduğunu açıkladı. Bu Avrupa tarihinde bir ilktir.''

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?