banner39

Heniye: İsrail'in tehditlerinden korkmuyoruz

Gazze'deki eski Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, "İsrail'in Gazze ve Hamas'a yönelik tehditlerinden korkmuyoruz" dedi.

Filistin 01.07.2014, 01:53 01.07.2014, 01:53
Heniye: İsrail'in tehditlerinden korkmuyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki eski Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Yahudi yerleşimcilerin cesetlerinin bulunmasıyla ilgili İsrail'in tehditlerinden korkmadıklarını ve muhtemel İsrail saldırısı karşısında duracaklarını belirtti.

Heniye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, kaçırıldığı iddia edilen 3 Yahudi yerleşimcinin El-Halil'de ölü bulunmasından Hamas'ı sorumlu tutmasına ilişkin "İsrail'in Gazze ve Hamas'a yönelik tehditlerinden korkmuyoruz. İsrail'in halkımıza yönelik herhangi bir saldırısına da karşı koyacağız. Bu tehditler Filistinlileri daha fazla sebat, direniş ve muhtemel bir saldırıyı geri püskürtmeye sevk etmektedir" diye konuştu.

Heniye, "İsrail, gençleri öldürmek, çiftlikleri ateşe vermek, milletvekilleri, sembol isimler ve liderleri tutuklamak gibi izlediği baskıcı siyasetle, halkın sebat ve direniş iradesini öldüreceğini zannediyor ancak bu toprakların en köklüsü olan halkımız, özgürlüğünü ve dönüş hakkını elde edene kadar direnecektir" ifadesini kullandı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 12 Haziran'da kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin, El-Halil kenti yakınlarında bulunduğu belirtilmiş, gelişmeler üzerine Başbakan Binyamin Netanyahu, Güvenlik Kabinesi'ni olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Netanyahu toplantı öncesi yaptığı açıklamada, kaçırıldığı iddia edilen 3 Yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasından Hamas'ı sorumlu tutmuş, hareketin bunun bedelini ödeyeceğini söylemişti.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon yapma dahil, geniş yetkiler vermişti.  

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 18 gündür sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 589 Filistinliyi gözaltına aldığını açıklamıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?