banner39

Heniye: Milli hükümette gecikme olmayacak

Gazze Yönetimi Başbakanı Heniye, milli uzlaşı hükümetinde uzun süreli bir gecikme yaşanmayacağını söyledi

Filistin 29.05.2014, 16:17 29.05.2014, 16:17
Heniye: Milli hükümette gecikme olmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Fetih ve Hamas arasında varılan milli mutabakat uyarınca oluşturulacak "uzlaşı hükümeti"nin ilanı için uzun süreli gecikmenin yaşanmayacağını belirtti.

Han Yunus kentindeki bir askeri hastanenin açılış töreninde konuşan Heniye, "Belki saatler ya da birkaç gün sonra birlik hükümetinin kuruluşu açıklanacak" dedi.

Heniye, 2007 yılından bu yana Gazze'de yönetimi idare eden Hamas'ın hizmete devam edeceğini vurgulayarak, Filistin halkına hitaben, "Yönetimde yer alsak da almasak da sizinle beraberiz yine bu vatana hizmet için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"TEK YOL DİRENİŞ"

"İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan tutuklular Filistin'in izzet ve onurunun bedelini ödüyor" diyen Heniye, Filistin ve İsrail arasındaki barış müzakerelerine de değinerek "Müzakereler çıkmaz yola girdi. Filistin topraklarının özgürlüğe kavuşturulması için tek yol direniş" şeklinde konuştu.

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Genel Sekreteri Emin Makbul, bu sabah yaptığı açıklamada,"Hamas ve Fetih arasındaki görüşmelerin devam etmesi dolayısıyla uzlaşı hükümetinin ilanı gelecek haftaya ertelendi" demişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?