Heniye'den 'Sina' yalanlaması

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye, Sina'nın bir bölümünün Gazze'ye verilmesi konusunda Mursi ile anlaşma yaptıkları iddialarını yalanladı

Heniye'den 'Sina' yalanlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Sina Yarımadası'nın bir kısmının Gazze'ye verilmesini öngören bir anlaşma imzaladıkları yönünde Mısır basınında yer alan haberleri yalanladı. 

Refah kentinde bazı hizmet projelerinin açılış töreninde konuşan Heniye, Filistinlilerin, 1953'ten bu yana Sina'nın vatan haline getirilmesine karşı çıktığını belirterek, "Filistinliler, Sina'ya yerleştirilme fikrini ve alternatif vatan sunulmasını asla kabul etmeyecek. Bu konu hakkında yapılan haberlerin tamamı yalan ve asılsızdır" dedi.

Hamas'ın Mısır'ın içişlerine müdahil olmadığını ve hiçbir Filistinlinin Mısır'la çatışmaya girmeyeceğini dile getiren Heniye şöyle konuştu:

"Ne hükümet, ne halk, ne de direnişçi gruplar olarak Mısır'la çatışmaya girmeyi düşünüyoruz. Şu ana kadar hiçbir Arap ülkesinin içişlerine müdahale etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz."

Heniye, Mısır ordusunun Gazze sınırı yakınında bir emniyet merkezinin altında tünel bulunduğu yönündeki açıklaması hakkında ise "Söz konusu olay hakkında Mısır İstihbarat Birimi Başkan Yardımcısı ile telefonla görüştük. Kendisine, bu konunun Gazze ile hiçbir ilgisinin olmadığını söyledim. Gazze İçişleri Bakanı Fethi Hamad da konunun detaylarıyla ilgilenmesi için görevlendirildi" dedi.

Konuşmasında özellikle darbe sonrası dönemde Hamas'ı hedef alan haberlere ağırlık veren Mısır basınına da seslenen Heniye, "Allah'tan korkun. Bu uslup ile devam etmeniz doğru değil" ifadesini kullandı.

Heniye, "Arap ülkelerinin özellikle de kardeş Mısır'ın yanlarında yer aldığı ve Filistinlilerin direnişi devam ettiği takdirde Gazze ablukasının daha fazla devam edemeyeceğini" savundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 08:21
banner53
YORUM EKLE

banner39