Heniyye, tünellere alternatif bulunmasını istedi

Mısır'ın Gazze'ye ikmal götürülen tünelleri kapatması Gazze halkının sıkıntılı günler yaşamasına sebep oluyor

Filistin 20.07.2013, 12:37 20.07.2013, 12:40
Heniyye, tünellere alternatif bulunmasını istedi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, ulusal uzlaşı sağlanması amacıyla Mısırla iletişim kurduklarını, Mısır ordusu tarafından yıkılan Gazze ve Mısır sınırındaki tünellere bir alternatif bulmaları için de çağrıda bulunduklarını belirtti.

Gazze Şeridi'nin 6 senedir ambargo altında bulunduğuna işaret eden Heniyye, tünelleri yok eden Mısır tarafının malların ve temel ihtiyaç maddelerinin Gazze'ye ulaştırılması için alternatif bir yol bulması gerektiğini söyledi.

Başbakan Heniyye, hükümetinin, ulusal uzlaşının sağlanmasının yolları hakkında da Mısır tarafı ile görüştüğünü belirtti.

Heniyye yaptığı açıklamada ayrıca, Gazze'deki yetimlerin sayısındaki artıştan işgal yönetimini sorumlu tuttu ve bölge halkına karşı tekrar tekrar yapılan ve bir çok insanın ölümüne yol açan savaşların yetimlerin sayısında artışa neden olduğunu ve bir çok Filistinli aileyi kendilerini geçindirecek kişiden mahrum bıraktığını belirtti.

Mısır güvenlik güçleri, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iki hafta önce bir darbeyle görevden alınmasından beri Mısır - Gazze sınırında bulunan ve Gazze'nin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan tünelleri yıkmaya devam ediyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?