banner39

Heniyye uzlaşıyı sınav olarak görüyor

Filistin Başbakanı Heniyye, Filistin diyaloğunun gelecek toplantısının uzlaşı ortamı için gerçek bir sınav olduğunu söyledi.

Filistin 04.10.2010, 09:48 04.10.2010, 09:48
Heniyye uzlaşıyı sınav olarak görüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin diyaloğunun gelecek toplantısının uzlaşı ortamı için gerçek bir sınav olduğunu söyleyerek, diyalog toplantısının vaktinin belirlenmesinin ve güvenlik dosyasında elle tutulur bir ilerleme sağlanmasının Mısır'ın hazırladığı uzlaşı tasarısını imzalamaya bir adım daha yaklaştıracağını ifade etti.

Heniyye, dün konuyla ilgili bir bildiri yayınlayara, diyalog toplantısının vaktini belirlemede geç kalınmasından ve diyaloğun müzakerelerle ilgili girişimlere bağlanmasından sakındı.

FKÖ Yürütme Kurulu'nun müzakerelerin askıya alınması kararının olumlu bir adım olduğunu kaydeden Heniyye, "Fakat bu adımı bu kararın taktik olmadığını gösteren başka adımların takip etmesi gerekir" dedi.

Heniyye, Batı Şeria'da Hamas üyelerini hedef alan operasyonların durdurulmasını ve siyasi nedenlerle gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Filistin Başbakanı, Fetih Hareketi'nin aceleyle Şam'da Hamas liderleriyle görüşmesinin müzakerelerde İsrail'e karşı daha iyi bir konum kazanmak amacı taşıdığı yönündeki yorumlar hakkında sorulan bir soruya verdiği cevapta "Müzakereler konusundaki tavrımız nettir. Amerikan iradesinin esiri olmayı reddediyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü