banner15

Heniyye uzlaşıyı sınav olarak görüyor

Filistin Başbakanı Heniyye, Filistin diyaloğunun gelecek toplantısının uzlaşı ortamı için gerçek bir sınav olduğunu söyledi.

Heniyye uzlaşıyı sınav olarak görüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin diyaloğunun gelecek toplantısının uzlaşı ortamı için gerçek bir sınav olduğunu söyleyerek, diyalog toplantısının vaktinin belirlenmesinin ve güvenlik dosyasında elle tutulur bir ilerleme sağlanmasının Mısır'ın hazırladığı uzlaşı tasarısını imzalamaya bir adım daha yaklaştıracağını ifade etti.

Heniyye, dün konuyla ilgili bir bildiri yayınlayara, diyalog toplantısının vaktini belirlemede geç kalınmasından ve diyaloğun müzakerelerle ilgili girişimlere bağlanmasından sakındı.

FKÖ Yürütme Kurulu'nun müzakerelerin askıya alınması kararının olumlu bir adım olduğunu kaydeden Heniyye, "Fakat bu adımı bu kararın taktik olmadığını gösteren başka adımların takip etmesi gerekir" dedi.

Heniyye, Batı Şeria'da Hamas üyelerini hedef alan operasyonların durdurulmasını ve siyasi nedenlerle gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Filistin Başbakanı, Fetih Hareketi'nin aceleyle Şam'da Hamas liderleriyle görüşmesinin müzakerelerde İsrail'e karşı daha iyi bir konum kazanmak amacı taşıdığı yönündeki yorumlar hakkında sorulan bir soruya verdiği cevapta "Müzakereler konusundaki tavrımız nettir. Amerikan iradesinin esiri olmayı reddediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 09:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48