İbrahim Camii'nde ezan 599 kez yasaklandı

Filistin Dini Vakıflar Bakanı Mahmud el-Habbaş, İsrail güçlerinin geçtiğimiz yıl İbrahim Camii'nde ezan okunmasının 599 kez engellediğini söyledi, "caminin yahudileştirilmesine çalışıldığını" belirtti

İbrahim Camii'nde ezan 599 kez yasaklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Dini Vakıflar (Evkaf) Bakanı Mahmud el-Habbaş, İsrail güçlerinin Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bulunan İbrahim Camii'nde 2013 yılında 599 kez ezan okunmasının yasaklandığını açıkladı. "İsrail Müslümanlar üzerindeki baskısını artırmaya çalışıyor ve cami içinde namaz kılmalarını yasaklıyor" diyen el-Habbaş, İsrail güçlerinin 2013'te camiyi 11 kez kapattığına da dikkat çekti.

Caminin kutsallığını ihlal etmek saçma bahanelere sığınıldığını belirten el-Habbaş, İsrail güçlerini "İslami ibadet mekanını yahudileştirmeye çalışmakla" suçladı.

El-Halil'deki İbrahim Camii'nde ezan okunmasının "Yahudi yerleşimciler rahatsız oluyor gerekçesiyle" Aralık ayında 49 kez engellediği ve işgal güçlerinin camiye düzenlediği baskınlarda da artış gözlemlendiği bildirildi.

Ezanın engellenmesinin Müslümanlara hakaret anlamına geldiğini ve ibadet özgürlüğünü garanti altına alan uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğunu belirten Filistinli yetkili, bu kışkırtıcı politikaların, halen yarısı İsrail güçlerinin kontrolünde bulunan camiyi tamamen ele geçirme amaçlı olduğunu vurguladı.

Evkaf Bakanı, Batı Şeria'daki Filistinliler'den camide namaza devam etmelerini ve "İsrail kumpasına karşı çıkmalarını" istedi.

CAMİ FİİLEN İKİYE AYRILMIŞ DURUMDA

İbrahim Camii, işgalci İsrail tarafından bir süre önce fiilen ikiye ayrılarak Yahudilerin de ibadetine açılmıştı. Mekansal ayrılmanın yanında camide fiilen zamansal parçalanma da yaşanıyor. Yahudiler, kendilerine tahsis edilen bölümde, kendi ayin ve törenlerini yaparken, o zaman zarfından Müslümanların camiye girmesini engelliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 11:48
banner53
YORUM EKLE

banner39