banner39

İhvan'dan kilise kararına kınama

Müslüman Kardeşler'in liderlerinden Cemal Abdüsselam, Kıyamet Kilisesi'ne yönelik alınan kararları kınadı, "Araplar, Yahudileşmeyle yüzleşmeli" diye konuştu

Filistin 10.11.2012, 16:39 10.11.2012, 17:05
İhvan'dan kilise kararına kınama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Doktorlar Birliği Kudüs Komitesi, İsrail'in su borçları sebebiye Kıyamet Kilisesi'ne uyguladığı baskıyı kınadı.

Müslüman Kardeşlerin liderlerinden Arap Doktorlar Birliği Kudüs Komitesi Müdürü Cemal Abdusselam, "İşgalci İsrail güçleri tarafından geçmiş dönem borçları tahsil edilmeye çalışılıyor hatta iddialara göre elektrik faturası yaklaşık 2 milyon dolara tekabül ediyor. Bu İsrail'in işgalci politikalarının, Müslüman ve Hristiyan Araplara karşı takındığı provakatif tavrın bir ifadesidir" diye konuştu.

Ayrıca Abdusselam, "Biz, çok açık bir şekilde Araplara çağrıda bulunuyoruz, Araplar Kudüs'teki Yahudileşmeyle yüz yüze gelmeli" dedi.

HESAPLARA EL KONDU

Hıristiyanların en kutsal mekanlarından biri olan Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi'nin (Kıyam ya da bir başka adıyla Kutsal Kabir kilisesi) banka hesaplarına birikmiş su faturaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde el kondu.

Banka hesabının dondurulması nedeniyle kilisenin çalışanlarına maaş ödemede zor duruma düştüğü bildiriliyor. Kilise yetkilileri ise durumu protesto etmek için Kıyamet Kilisesi'ni bir gün boyunca kapatmayı planlıyor fakat kapatma kararının alınması için Katolik ve Ermeni kiliselerinin onayı gerekli.

Kilise yetkilileri meselenin para olmadığını, ortaya çıkan sorunun, yüzlerce yıl boyunca kilisenin sahip olduğu haklara yöneltilmiş bir hareket ve İsrail'in bölgeyi kendi isteklerine göre dizayn etme çabalarının ürünü olduğunu söylüyor.

FATURADAN MUAFTI

Kıyamet Kilisesi birkaç yıl öncesine kadar su faturası ödemekten muaftı. Fakat su dağıtımını yapan firma son yıllarda ödeme konusunda baskı yapmaya başladı. Kilisenin su dağıtım firmasına 2,31 milyon dolar birikmiş borcu olduğu belirtiliyor.

Diğer yandan banka hesabının bloke edilmesi 500 rahip, 2000 öğretmen ve 30'dan fazla Hıristiyan okulunda çalışan görevlilerin maaşlarının ödenmesini zora soktu.

İsrail Turizm Bakanlığı ise sorunun Kilise ile Kudüs Belediyesi arasında olduğunu söylüyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?