İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu Ramallah'ta

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İhsanoğlu'na "Kudüs Nişanı" verdi

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu Ramallah'ta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

slam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, barış süreci ile ilgili temaslarda bulunmak üzere geldiği Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Ürdün Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopterle Ürdün'ün başkenti Amman'dan Ramallah'taki devlet başkanlığı sarayı Mukata'ya gelen İhsanoğlu, helikopterden indikten hemen sonra Filistin lideri Yasir Arafat'ın mezarını ziyaret etti.

Yaklaşık 3 yıllık kesintinin ardından yeniden başlayan Filistin-İsrail barış müzakereleriyle ilgili temaslarda bulunmak üzere Ramallah'a gelen İhsanoğlu, Arafat'ın mezarını ziyaretinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Mahmud Abbas, görüşmeden önce, Filistin'e geçen yıl kasım ayında Birleşmiş Milletler'de "gözlemci devlet" statüsü tanınması konusunda verdiği desteklerden dolayı Genel Sekreter İhsanoğlu'na "Kudüs Nişanı" takdim etti.

İhsanoğlu'nun iki gün sürecek temasları kapsamında, Abbas'ın ardından Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki ile görüşüp daha sonra Kudüs'e hareket ederek Mescid-i Aksa'yı ziyaret edeceği bildirildi.

İİT'den daha önce yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ziyaretinin, Filistinlilerin meşru haklarını elde edebilmeleri konusunda İİT'nin Filistin'e yönelik desteği çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 13:05
banner53
YORUM EKLE

banner39