banner15

Irkçı İsrailli vekile tepkiler büyüyor

İsrail nüfusunun yüzde 20'sini oluşturan Filistinlilerin oy kullanmasına karşı olan ırkçı vekile tepkiler büyüyor

Irkçı İsrailli vekile tepkiler büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'de aşırı sağcı milletvekili David Bitan'ın, ülkenin yüzde yirmisinden fazlasını oluşturan Filistinlilerin "oy kullanmamasını tercih ettiği" yönündeki sözleri tepki çekti.

İsrail parlamentosu Knesset'teki Arap asıllı milletvekilleri, "İsrail vatandaşı Filistinlilerin seçimlerde oy kullanmamasını tercih ettiğini" söyleyen iktidardaki aşırı sağcı Likud partisi milletvekili David Bitan'a tepki gösterdi.

Knesset'te 13 milletvekili ile temsil edilen Birleşik Arap Listesi'nin lideri Ayman Odeh, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Bitan'ın görüşlerinin İsrail Başbakanı ve Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu tarafından da paylaşıldığını belirterek, "İsrail'i yöneten mevcut kadro salt ırkçılık ve ucuz popülizmden başka sunacak bir şeyi olmadığını defaatle göstermiştir." ifadesini kullandı.

Knessette'ki bir diğer Arap asıllı milletvekili Ahmet Tiybi de sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bitan'ın sözlerini alaya alarak, bu sözlerin daha fazla sayıda İsrail vatandaşı Filistinliyi bir sonraki seçimde sandığa gitmeye teşvik edebileceğini savundu.

Haaretz gazetesi Bitan'ın, İsrail vatandaşı Arapların "Birleşik Arap Listesi'ne oy vermektense sandığa hiç gitmemelerini tercih ettiğini" söylediğini yazmıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu da 2014 yılındaki genel seçimlerin yapıldığı gün "Solcu sivil toplum kuruluşları bedava otobüs kaldırarak Filistinlileri sandığa taşıyor" demişti. Bu şekilde "ırkçı açıklamalar yaparak seçimleri etkilemeye çalıştığı" gerekçesiyle yoğun şekilde eleştirilen Netanyahu, seçimden sonra bu sözleri nedeniyle özür dilemişti.

Yaklaşık 8 milyon nüfusu bulunan İsrail'in yüzde 20'den fazlasını, 1948'de yaşanan sürgün sonrası vatanlarında kalmayı başarabilen Filistinliler oluşturuyor. İsrail vatandaşı Araplardan oluşan Birleşik Arap Listesi, 120 milletvekilli Knesset'te 13 sandalyeye sahip.

Şeyh Raid salah liderliğindeki 1948 Kuzey İslami Hareket'in başını çektiği bazı Filistinliler ise İsrail'i meşrulaştıracağı gerekçesiyle sandığa gitmiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 20:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48