banner39

İşgal güçleri Filistinlilere ait okulun bir kısmını yıktı

İsrail askerlerinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir okulun iki sınıfını ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığı bildirildi

Filistin 04.02.2018, 16:50 04.02.2018, 16:50
İşgal güçleri Filistinlilere ait okulun bir kısmını yıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail askerleri, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir okulun iki sınıfını ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı.

Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin, Kudüs kırsalındaki bedevi Arap topluluğu Ebu Nuvvar'daki ilkokulun üçüncü ve dördüncü sınıfların eğitim gördüğü bölümlerini yıktığını belirtti.

Tanıklar, 60 öğrenciden oluşan okulun, Ebu Nuvvar'da yaşayan 700 Filistinli bedevinin tek okulu olduğunu ifade etti.

Ma'ale Adumim, Kedar ve Yeni Kedar isimli 3 Yahudi işgal birimi arasında kalan Ebu Nuvvar bedevileri, E1 adı verilen alanda yeni işgal konutları inşa planı nedeniyle İsrail hükümetinin bölgeyi boşaltmaları yönünde baskısına maruz kalıyor.  

2016'DA YIKILIP BÖLGE SAKİNLERİ TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞTİ

Baskılardan payını alan Ebu Nuvvar İlkokulu da İsrail güçlerince 2016'da yıkılmasının ardından bölge sakinleri tarafından tekrar inşa edilmişti. 

Okulun tamamı hakkında tekrar yıkım kararı verilmiş, yıkım mahkeme nihai kararını verene kadar ertelenmişti. Ancak bu eğitim-öğretim dönemi başında ihtiyacı karşılamak için inşa edilen 2 sınıf hakkında kesin yıkım kararı verildiğinden söz konusu sınıflar misafirhaneye taşınmıştı.

İsrail ile Filistin arasında yapılan Oslo anlaşmasına göre C bölgesi olarak sayılan bölgede bulunan 700 kişilik Ebu Nuvvar bedevileri, İsrail'in tüm tehditlerine ve baskılarına rağmen köylerinden ayrılmayı reddediyor.

Filistinli taraflar İsrail'in bu yıkımlarla, E1 olarak isimlendirilen bölgedeki bedevileri göç ettirerek, Doğu Kudüs'teki, Azariya'daki ve Lut Gölü'ndeki (Ölü Deniz) Yahudi işgal yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını ifade ediyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?