banner39

İşgal güçleri Filistinlilerin dükkanlarını yıktı

İşgal güçleri, Kudüs'te Filistinlilere aişt beş dükkanı ruhsatsız olduğu iddiasıyla yıktı

Filistin 20.09.2015, 14:21 20.09.2015, 14:21
İşgal güçleri Filistinlilerin dükkanlarını yıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin, Kudüs'ün Hazma beldesinde Filistinlilere ait dükkan olarak kullanılan 5 barakayı yıktığı bildirildi.

Hazma Muhtarı Muaffak el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin buldozerlerle Hazma beldesine girerek, "ruhsatsız olduğu" gerekçesiyle Filistinlilere ait dükkan olarak kullanılan 5 barakayı yıktığını belirtti. 

Söz konusu dükkanların taş yapımı ve ikinci el ürün satışında kullanıldığını kaydeden Hatib, İsrail'in senelerdir burada bulunan dükkanların C Bölgesi'nde olduğu gerekçesiyle ruhsat vermeyi kabul etmediğini ifade etti. Hatib, İsrail'in yıkımlarla Filistinlileri göç ettirmeyi ve işsiz bırakmayı hedeflediğini söyledi.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan A Bölgesi'nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik B Bölgesi'nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan C Bölgesi"nin "idare ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?