banner39

İşgalci İsrail güçleri 2 Filistinliyi yaraladı

İşgalci İsrail güçleri Şeria'nın batısındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım (Utanç) Duvarı protestosunda 2 Filistinliyi plastik mermiyle yaraladı

Filistin 02.08.2019, 17:53
İşgalci İsrail güçleri 2 Filistinliyi yaraladı

İşgalci İsrail güçlerinin Şeria'nın batısındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım (Utanç) Duvarı'nı protesto etmek isteyen Filistinlilere müdahalesinde 2 kişi plastik mermiyle yaralandı. 

Filistinliler, işgal altında olan Şeria'nın batısındaki çeşitli noktalarda, cuma namazının ardından işgalci İsrail'in yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarı'nı protesto etmek için toplandı.

İşgalci İsrail askerleri Filistinli göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler de askerlere taş atarak karşılık verdi.

Filistin Halk Direniş Komiteleri Kefr Kaddum Beldesi Koordinatörü Murad Iştivi, yaptığı açıklamada, işgalci İsrail güçlerinin Nablus kentine bağlı Kefr Kaddum beldesindeki gösteriye müdahalesinde 2 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığını, birçok göstericinin de gazdan etkilendiğini söyledi. 

Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın (2. İntifada) ardından işgalci İsrail yönetimi, 2002 yılında "güvenlik" gerekçesiyle Şeria'nın batısı ile İsrail arasına Ayrım Duvarı inşasına başlamıştı. Ayrım Duvarı nedeniyle Şeria'nın batısındaki  3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail'e geçemiyor.

Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günü düzenlenen gösterilere işgalci İsrail askerleri gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gaz ve bazen tazyikli atık suyla müdahale ediyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?