banner15

İşgalciler yaralı Filistinliyi infaz etti

İsrail işgal güçleri El Halil'de vurularak etkisiz hale getirilen bir Filistinliyi başından vurarak infaz etti

İşgalciler yaralı Filistinliyi infaz etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin’in işgal altındaki El Halil şehrinde bir İsrail işgal askeri, vurularak etkisiz hale getirildikten sonra yerde kendinden geçmiş halde yaralı olarak yatan bir Filistinli genci onlarca kişinin gözleri önünde başından vurarak infaz etti.

O anlar olay yerinde bulunan İsrail İnsan Hakları Bilgi Merkezi B’Tselem mensubu bir kişi tarafından saniye saniye görüntülendi.

İsrail askerinin insanlık dışı infazı, iki Filistinli gencin El Halil’de devriye gezen İsrail askerlerine bıçakla saldırarak bir askeri yaralamasıyla başladı. Filistinli gençler askerlerin anında karşılık vermesiyle vurularak yere düştü.

Video görüntülere göre gençlerden biri anında ölürken, diğer genç yaralı ve kendinden geçmiş olarak yerde yatarken bilinçsizce başını sallamaya devam etti. Bu arada görüntünün fonunda bir askerin “Bu terörist canlı, bu köpek” dediği duyuldu.

O anda bir İsrail askerinin tüfeğini kaldırarak yerde bilinçsiz yatan Filistinli gence doğrultarak doğrudan başına ateş açtığı görüldü.

Olay yerinde bulunan 10’dan fazla İsrail askerinin sanki hiçbir şey olmamış gibi tavırlarla kendi aralarında konuşmaya devam ettiği gözlendi.

İsrail Savunma Bakanlığı, görüntülerin B’Tselem tarafından yayınlanması üzerine infazcı askerin tutuklandığını duyurdu.

Haaretz gazetesi, askerin ilk ifadesinde kendisini “Doğru zamanda, doğru şeyi yaptım” diye savunduğunu bildirdi.

FİLİSTİN: BU BİR SAVAŞ SUÇU

Filistin Sağlık Bakanı Cevad Avad, İsrail ordusunun, El-Halil kentinde iki Filistinli genci öldürdüğü olayda "savaş suçu" işlediğini belirtti.

Avad, yaptığı yazılı açıklamada, "Kameralar, bir İsrail askerinin 21 yaşındaki yaralı ve yere düşmüş genç Abdulfettah eş-Şerif'i başından vurduğunu kayıt altına aldı. Diğer gencin nasıl öldüğü kaydedilemedi ama onun da aynı yolla infaz edildiğini tahmin ediyoruz. Bu kayıt, işgal güçlerinin Filistinli sivillere yönelik kameraların belgeleyemediği infazlar yaptığının kesin bir delilidir" ifadesine yer verdi.

Kayıt yoluyla askerlerin ve Yahudi yerleşimcilerin yaralı genç vurulmadan önce kulaklarını kapattıklarının görüldüğü ifade eden Avad, bunun askerlerin ve yerleşimcilerin gencin vurulacağından haberdar oldukları anlamını taşıdığını belirtti.

Ülkelere ve insan hakları kuruluşlarına Filistinli sivilleri korumak için ciddi ve etkili adımlar atma çağrısında bulunan Avad, askerlerin, yaralıları koruma ve gerekli yardımı yapmayı gerektiren uluslararası insan hakları kanunlarını ve sözleşmelerini ihlal ettiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 10:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
SÜLEYMAN SÖNMEZ
SÜLEYMAN SÖNMEZ - 5 yıl Önce

Ne aşağılık bir davranış.

banner39

banner50

banner47

banner48