banner39

İslami Cihad: Filistin İsrail müzakereleri durdurulsun

Filistin İslami Cihad Hareketi lideri Azzam, yönetimin müzakerelere son vermesi gerektiğini söyledi ve ülkedeki bölünmeden Hamas ve Fetih'i sorumlu tuttu

Filistin 16.04.2014, 08:18 16.04.2014, 08:18
İslami Cihad: Filistin İsrail müzakereleri durdurulsun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin İslami Cihad Hareketi Siyasi Büro üyesi Nafiz Azzam, "Hamas ve Fetih'in elinde, ülkedeki bölünmenin devam etmesini gerektirecek mazeret yok" dedi.

Azzam, İslami Cihad Hareketi'nin "Filistin Esirler Günü" münasebetiyle Nusayrat Mülteci Kampı'nda düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, "işgalle mücadele ve Filistin'in özgürlüğü için stratejik bir seçenek olarak silahlı direnişin kaçınılmaz" olduğunu savundu.

"Filistin yönetiminden İsrail ile barış müzakerelerine son vermesini ve milli değerlerine sahip çıkmasını istiyoruz" diyen Azzam, İsrail hapishanelerindeki "Filistinli esirler" konusunun, yönetimin ilk gündem maddesi ve öncelikleri arasında olması gerektiğini söyledi.

Mevcut siyasi bölünmeden Hamas ve Fetih'i sorumlu tutan Azzam, "Hamas ve Fetih'in elinde, ülkedeki bölünmenin devam etmesini gerektirecek mazeret yok. Tarafları Filistin'de birlik ve uzlaşının sağlanması önünde çıkan tüm engel ve zorlukları aşmaya, bu çerçevede imzalanan anlaşmaları uygulamaya çağırıyoruz. Zira bu İsrail'e galip gelmek için tek yoldur" diye konuştu.

Filistin'de özgürlüğüne kavuşan ilk mahkum olarak bilinen Mahmud Bekir Hicazi'nin İsrail tarafından serbest bırakıldığı gün olan "17 Nisan", 1974'ten bu yana her yıl "Filistinli Esirler Günü" olarak kutlanıyor.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?