banner39

banner35

İsmail Heniyye: "Bayrak yürüyüşüne karşı hazırız"

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, yarınki durumla (bayrak yürüyüşü) alakalı İslam alemi, Filistin halkı ve direniş güçleri düzeyinde üçlü hazırlıkları olduğunu ifade etti.

Filistin 29.05.2022, 01:36
İsmail Heniyye: "Bayrak yürüyüşüne karşı hazırız"

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bir grup fanatik Yahudi yerleşimci tarafından yapılacak "bayrak yürüyüşü"ne karşı Hamas'ın hazırlıklı olduğunu belirtti.

Heniyye,"bayrak yürüyüşüne" ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yarınki durumla alakalı İslam alemi, Filistin halkı ve direniş güçleri düzeyinde üçlü hazırlıkları olduğunu ifade etti.

Her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını aktaran Heniyye, "Önceliğimiz bir gün bile Mescid-i Aksa'yı, Şeria'yı, 1948'de işgal edilen Filistin topraklarını savunmakta tereddüt göstermeyen Kudüs'teki halkımızdır. Gazze, kılıç ve kalkan olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Doğu Kudüs'te aşırı sağcı grupların provokatif "bayrak yürüyüşü"

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında provokatif "bayrak yürüyüşü" düzenliyor.

İsrail yönetiminin, bayrak yürüyüşünün Doğu Kudüs güzergahına girmesine izin vermesinin ülke genelinde gerginliği tırmandırmasından endişe ediliyor.

Geçen yılki provokatif yürüyüşte Yahudi yerleşimciler "Araplara ölüm" sloganları atmış, İsrail polisi de bölgedeki Filistinlilere güç kullanarak müdahale etmiş ve onlarca kişiyi yaralamıştı.

Yürüyüş, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler ve Kudüs'te çalan sirenlerle yarıda kesilmişti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs 2021'de başlattığı ve 21 Mayıs'ta sona eren saldırılarında 250'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?