banner39

İsrail 5 Filistinli çocuğu gözaltına aldı

İsrail işgal güçlerinin, Kudüs'ün doğusunda eski şehir ’de 5 Filistinli çocuğu "güvenlik güçlerine taş attıkları gerekçesi" ile gözaltına aldıkları bildirildi

Filistin 12.02.2014, 11:30 12.02.2014, 11:34
İsrail 5 Filistinli çocuğu gözaltına aldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kudüs'un doğusunda sabahın erken saatlerinde 5 Filistinli çocuk, işgal güçleri tarafından gözaltına alındı.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, işgal güçleri sabahın erken saatlerinde Doğu Kudüs'te bulunan eski şehrin banliyölerindeki evlere baskın düzenledi. Operasyonda güvenlik güçlerine taş attıkları iddiası ile yaşları 15'ın altında olan Muhammed ed-Dadu, Murad Terhuni ve Reşid er-Raşik’ı gözaltına aldığı belirtildi.

Halidiye mahallesinde ise Eymen ve Taha Haşimiye isimlerinde 12 yaşındaki 2 çocuğun evi arandıktan sonra ailelerinin itirazlarına rağmen askerler tarafından gözaltına alındıkları ifade edildi. İşgalgüçlerinin baskınlarda evlerdeki eşyaya da zarar verdiği kaydedildi.

Gözaltına alınan çocukların  soruşturma merkezlerine  götürüldükleri ifade edilirken, gözaltılara ilişkin İsrailmakamlarından henüz resmi açıklama yapılmadı.

Filistin Esirler bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Filistinli küçük çocukların gözaltına alınması kınanarak, eylemin “yasa dışı” olduğu belirtildi.   Filistin Hükümeti Enformasyon Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise yaşları 8 ile 18 arasında değişen 45 Filistinli çocuğun İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ve yaşanan arbedelerde İsrailaskerlerinin kullandığı plastik mermilerle onlarca gencin de yaralandığı aktarıldı.

Filistin İnsan Hakları Örgütlerine göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 200 Filistinli çocuk tutuklu bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?