banner39

İsrail 50 yaş altındakileri Mescid-i Aksa'ya almadı

İsrail'de bu hafta hayatını kaybeden ve öldürülen 4 Filistinli için düzenlenecek protesto gösterileri nedeniyle 50 yaşın altındaki Filistinliler Mescid-i Aksa'ya alınmadı

Filistin 05.04.2013, 11:00 05.04.2013, 15:54
İsrail 50 yaş altındakileri Mescid-i Aksa'ya almadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail güvenlik güçlerinin İsrail hapishanesinde hayatını kaybeden Filistinli iki mahkum ve protestolarda ölen Filistinli iki genç nedeniyle Kudüs'te alarm durumuna geçtiği ve Mescid-i Ak-sa'ya 50 yaşın altındakilerin girişini yasakladığı açıklandı. Ayrıca Mescid-i Aksa'ya girebilecek kişilerin İsrail tarafından verilen ikamet belgelerini bulundurması gerekiyor.

Mescid-i Aksa'ya son üç haftadır 50 yaş altındakileri sokmayan İsrail güvenlik güçleri uygulamaya bu Cuma günü de devam etti.

Sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alarak aşırı polis ve asker yığınağı yapan İsrail güvenlik güçleri, son 4 haftadır yürürlükte olan uygulamayı bu hafta da devam ettirerek, 50 yaş altındaki Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişine yine engel oldu. Yasak nedeniyle çok sayıda Filistinli, eski şehrin sınırları dışındaki sokaklarda ve polis barikatlarının arkasında Cuma namazı kıldı.

Mescid-i Aksa'nın Meclis, Hıtta, Silsile ve Esbat kapıları dışında kalan diğer 6 kapısından cemaatin giriş çıkışı yasaklandı. Kısıtlama nedeniyle Mescid-i Aksa kısmen doldu. Namazın ardından cemaat olaysız dağıldı.

FİLİSTİNLİLERİN CENAZELERİ DEFNEDİLDİ

Batı Şeria'da Filistinli mahkum Ebu Hamdiye'nin İsrail cezaevinde hayatını kaybetmesini protesto ederken İsrail askerleri tarafından öldürülen iki gencin cenazeleri binlerce kişi tarafından kaldırıldı.

Kanserden ölen Ebu Hamdiye'nin El-Halil'deki cenaze törenine katılan öfkeli kalabalık İsrail'i gerekli tıbbi bakımı sağlamamakla suçladı.

Öte yandan, Ebu Hamdiye'nin hayatını kaybetmesini protesto ederken öldürülen iki gencin Anabta şehrindeki cenaze törenine katılan kalabalık intikam çağrısında bulundu.

Filistinliler, açılan ateş sırasında 17 ve 19 yaşındaki iki gencin başları ve göğüslerine isabet eden kurşunlarla öldüğünü belirtti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?