İsrail, 70 Bedevi'yi yerinden ediyor

İsrail, yerleşim birimi kurduğu Filistin topraklarında bulunan bir bölgede 30 yıldan bu yana yaşayan Bedevileri yerinden etmeye çalışıyor

Filistin 15.01.2015, 17:42 15.01.2015, 17:42
İsrail, 70 Bedevi'yi yerinden ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Filistin topraklarında yaşayan Bedevilerin topraklarını gasp etmeye devam ediyor. Batı Şeria'ya yakın bir bölgede yerleşim adı altında yeni işgal birimleri kuran İsrail, bölgede 30 yıldan bu yana yaşayan Bedevilere yurtlarını terk etme talimatı verdi. 

Haaretz'de yer alan habere göre, İsrail bu hafta başında Kabni Kabilesi'ne bir yazılı talimat göndererek kaldıkları yurtlarını terk etmelerini istedi. İsrail'in yeni kurduğu Mitzpeh Yeriho yerleşim birimine yakın bölgede yaşayan Bedevi'lerin yaşadıkları topraklara daha yeni geldiklerini ve bu toprakları 'işgal' ettiklerini iddia eden İsrail bir an önce bölgeyi boşaltmalarını istedi. 

Kabni Kabilesi ismi geçen bölgeye 30 yıl önce yerleşmelerine rağmen, daha yeni gelmişler gibi gösterilerek yurtlarından edilmeye çalışılıyor. İsrail'in yerinden etmeye çalıştığı Kabni Kabilesi'nin 70 mensubunun 27'si çocuklardan oluşuyor. Kış mevsiminin ortasında, İsrail'in yerlerinden etmeye çalıştığı Bedevi Kabile haklarını savunmaya çalışıyor. 

İsrail'in gönderdiği açıklamada, Kabni Kabilesi'nin yaşadıkları yeri boşaltmamaları durumunda zorla çıkarılacakları belirtiliyor. İsrail işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında yerleşim adı altınd kalıcı işgal binaları inşa ediyor. Filistinlileri zorla yerlerinden ederek yerleşim birimi kuran İsrail, geçtiğimiz yıl da Necef Çölü'ndeki binlerce Bedevi'yi yerinden etmiş ve bölgeye yerleşim birimleri inşa etmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?