banner15

İsrail, Akdeniz'deki gazı 2019'da çekecek

İsrail’in Akdeniz’deki Leviathan doğalgaz sahası 2019’da üretime geçiyor

İsrail, Akdeniz'deki gazı 2019'da çekecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail’in Akdeniz’deki Leviathan doğalgaz yataklarının İsrailli ortakları, sahanın 2019 sonunda üretime geçecek biçimde geliştirilmesini öngören bir planı onayladılar.

Grubun Tel Aviv borsasına bugün yaptığı açıklamaya göre, planın birinci aşaması yılda 12 milyar metreküp (bcm) doğalgaz üretimini öngörüyor ve 3.5-4 milyar dolar arasında bir maliyet getirecek. Son 10 yılda bulunan en büyük doğalgaz yatağı olan Leviathan’ın İsrailli ortakları arasında, ayrı ayrı yüzde 22.67 hisseye sahip olan Delek Drilling ve Avner Oil ile yüzde 15 hisseye sahip Ratio Oil bulunuyor.

Projenin nihai yatırım kararı için sahanın işleticisi olan ABD şirketi Noble Energy’nin onayı gerekiyor. Noble’ın hissesi yüzde 39.66. Sahada hissesi olan diğer şirketler ise yüzde 22,67'şer paya sahip İsrailli Delek ile Avner ve yüzde 15 hisseye sahip İsrailli Ratio.

2010 yılında keşfedilen Leviathan sahasında yaklaşık 622 milyar metreküp üretilebilir doğalgaz bulunuyor.

Ayrıca, hafta başında Delek ve Avner şirketleri HSBC bankası ve JP Morgan ile Leviathan sahasındaki hisselerinin yüzde 45'ini finanse etmek için anlaşma imzaladı.

Eylül ayında ise Noble Enerji şirketi, İsrail'in Leviathan sahasında üreteceği gazı Ürdün'e satmak üzere anlaşma imzaladığını açıklamıştı. Buna göre şirket, gelecek yıllarda yapılacak bir boru hattı ile Ürdün'e 15 yıl boyunca yılda 3 milyar metreküp olmak üzere 45 milyar metreküplük doğalgaz satışı gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İsrail son bir yıldır kendi karasuları içinde doğalgaz arama faaliyetlerine hız vermişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 09:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48