banner15

İsrail askerleri elektroşok tabancası kullanmış

Mavi Marmara'daki kanlı baskının ardından İsrail askerleri bu kez aktivistlere elektroşok tabancası kullandı.

İsrail askerleri elektroşok tabancası kullanmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail donanmasının Gazze Şeridi'ne yardım götürmeye çalışan ve İsrail ile diğer ülkelerden Yahudi yolcuları taşıyan Irene adlı tekneyi önceki gün ele geçirmesinin ardından gözaltına alınan teknedekilerden 5 İsrailli, teknenin ele geçirilmesi sırasında aşırı güç kullanıldığını belirtti.

Tekne yolcuları arasında bulunan İsrail Hava Kuvvetleri eski pilotlarından, barış eylemcisi Yonathan Şapira, aktivistlerin hiçbir şiddete başvurmamalarına rağmen, İsrail askerlerinin bazılarının "acımasız muamelesi" ile karşılaştıklarını belirterek, "Üzerimize atlayıp bize vurdular." dedi ve kendisine karşı da elektroşok tabancası kullanıldığını söyledi.

Eski pilot, Gazze'ye uygulanan kuşatmanın bir suç olduğunu ve Yahudiliğe de uymadığını, bunu dile getirmenin kendileri için ahlaki bir yükümlülük olduğunu vurguladı.

İsrail'de yayın yapan Kanal 10 Televizyonu'nun teknede bulunan muhabiri Eli Uşarov da, Haaretz Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, teknenin ele geçirilmesi sırasında "gereksiz bir barbarlık" uygulandığını ifade etti. Uşarov, askerlerin Şapira'ya karşı elektroşok tabancası kullandıklarını, onun da bir çığlık atarak askerî bota sürüklendiğini anlattı. Uşarov, Şapira ile teknede bulunan kardeşi Itamar'ın her ikisinin birden ellerinin kelepçelendiğini kaydetti.Teknedeki yolcular arasında yer alan ve Nazi soykırımından kurtulmayı başaran 82 yaşındaki Reuben Moskovitz ise Gazze ablukasını eleştirerek, "Soykırım sırasında bana yapılanlar hâlâ geceleri beni uykumdan uyandırıyor, umarım aynı şeyi şimdi biz de komşularımıza yapmıyoruzdur." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 09:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48