banner39

banner35

İsrail askerlerinin ateş açtığı Filistinli genç ağır yaralandı

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail askerleri tarafından ateş açılan 21 yaşındaki Filistinlinin ağır yaralandığı aktarıldı.

Filistin 07.05.2022, 15:04
İsrail askerlerinin ateş açtığı Filistinli genç ağır yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın kuzeyinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu omuzundan yaralanan Filistinlinin Kalkilya kentindeki hastaneye nakledildiği belirtildi.

Açıklamada, çok kan kaybettiği belirtilen Filistinli gencin durumunun "kritik olduğu" kaydedildi.

AA muhabirine açıklamada bulunan görgü tanıkları, Filistinli gencin Kalkilya'nın güneyindeki Habla kasabası yakınlarında Ayrım Duvarı'nın (Utanç Duvarı) yakınında yaralandığını söyledi.

İsrail güçleri, Batı Şerialı bazı Filistinlilerin, İsrail içinde bazı İsraillilerin ölümüyle sonuçlanan saldırılar gerçekleştirmesinin ardından Ayrım Duvarı'ndaki tüm açıklıkları kapatmıştı.

Binlerce kaçak Filistinli işçi, İsrail içinde ve işgal altındaki bölgelerdeki iş yerlerine bu duvardaki açıklıklardan geçerek ulaşıyordu.

Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler, İsrail'in inşa ettiği Ayrım Duvarı'nın ötesinde işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'ya gitmek ve İsrail içindeki akrabalarını ziyaret etmek için özel izne ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası Af Örgütü gibi çok sayıda uluslararası, İsrailli ve Filistinli insan hakları örgütü, İsrail'i, Filistinlilere karşı uyguladığı seyahat kısıtlamaları, zorla yerinden etme ve keyfi gözaltılar gibi sistematik hak ihlalleri nedeniyle "apartheid rejimi" olarak tanımlıyor.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?