İsrail: barış görüşmelerinde büyük boşluklar var

İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaloon Filistin'le yapılan barış görüşmelerinde hala büyük boşluklar olduğunu söyledi

İsrail: barış görüşmelerinde büyük boşluklar var

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry bölgeye yaptığı son ziyaretinde İsrail ve Filistin'in geçtiğimiz Temmuz ayında tekrardan başlattığı barış görüşmelerinde kalıcı bir barış anlaşmasına ulaşmasının gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İsrail Savunma Bakanlığı 3 yıllık askıya almanın sonunda yeniden başlayan barış görüşmelerinin yapılacağı ve kalıcı bir barışa ulaşmak istedikleri ancak hala görüşmelerde önemli konularda büyük boşluklar ve anlaşmazlıklar olduğu söylendi.

İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaloon yaptığı açıklamada, 9 ay sürecek olan ve Nisan ayında bir sonuca bağlanması planlanan barış görüşmelerini sürdürmek istediklerini ve görüşmelerin sonunda kalıcı bir anlaşmaya ulaşacaklarını düşündüğünü söyledi.

Yaloon, görüşmelerde büyük boşluklar ve anlaşmazlıklar var fakat bunlar yeni değil, ancak bizim niyetimiz görüşmeleri devam ettirmektir dedi.

Amerika iki ülke arasındaki görüşmelerde bir yol haritası önerdi, buna göre ana başlıklar sınırlar, güvenlik, Filistinli mültecilerin durumu ve Kudüs'ün statüsü olarak sıralanıyor. Detayların daha sonra görüşülebileceği belirtiliyor.

Amerika'nın İsrail Büyükelçisi Dan Shapiro, Kerry'nin bölgeye yaptığı ziyaretlerin önemli olduğunu, Amerika'nın iki tarafın da isteklerini ve kırmızı çizgilerini dinlediğini ve buna göre bir çözüm haritası çıkarmak istediğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Filistinli yetkili ise, Filistinlilerin yazılı bir yol haritası talep ettiğini dile getirdi. Yetkili görüşmelerin somut maddeler üzerinden yürütülmesi gerektiğini söyledi. Buna örnek olarak 'Filistin'in başkentinin Kudüs'ün içinde olarak değil de Doğu Kudüs olarak kararlaştırılması' gibi maddelerin olması gerektiğini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 16:58
banner53
YORUM EKLE

banner39