banner39

İsrail barış görüşmelerini askıya aldı

İsrail, Hamas'la El Fetih arasında dün sağlanan anlaşmadan rahatsız olduğunu belirterek, Filistin'le yürütülen barış görüşmelerini askıya aldığını açıkladı

Filistin 24.04.2014, 17:46 25.04.2014, 01:23
İsrail barış görüşmelerini askıya aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Hamas'la El Fetih arasında dün sağlanan anlaşmadan rahatsız olduğunu belirterek, Filistin'le yürütülen barış görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

Başbakanlık sözcüsü Ofer Gendelman, yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulu, İsrail hükümetinin, terör örgütü olan ve İsrail'i yok etmeye çağıran Hamas'ı bünyesinde barındıran bir Filistin yönetimiyle asla müzakere etmemesi kararını aldı" ifadesini kullandı.

İsrail'in, Filistin yönetiminin "tek taraflı" olarak aldığı kararlara karşılık vereceğini kaydeden Gendelman, açıklamasında, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, "İsrail'in barış müzakereleri için çaba harcadığı bu zaman diliminde, Mahmud Abbas ve Hamas arasında anlaşma sağlanması, Filistin tarafının, görüşmeleri bir adım öteye taşımayı reddetmeye devam ettiğinin göstergesidir" ifadesine yer verdi.

Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı İsmail Heniye, dün, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükümetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, varılan mutabakatın ardından yaptığı açıklamada, bunun Arap ülkeleri ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bir adım olduğunu, aynı zamanda iki devletli çözümün başarıya ulaşması için İsrail ile yürütülen barış müzakerelerini güçlendireceğini ifade etmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise "Mahmud Abbas, müzakerelerin uzatılması yönünde görüşmeler devam ederken barışı değil, Hamas'ı seçti. Hamas'ı tercih edenler barış istemez" demişti.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri kazanan Hamas ile Fetih arasında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen, üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?