banner39

İsrail basınından Türkiye'ye Kürt tehdidi

İsrailli yazar Guy Bechor, Türkiye'nin BM'de Filistin'in tanınması için girişimde bulunması halinde Kürtlerin devlet olması için de girişimde bulunanların olacağını söyledi.

Filistin 04.08.2011, 09:47 04.08.2011, 09:55
İsrail basınından Türkiye'ye Kürt tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail medyasının önemli kalemlerinden Guy Bechor, son günlerde gündeme gelen Filistin'in BM nezdinde tam devlet olarak tanınması girişimlerini Güneydoğu'da kurulması istenen Kürt devleti ile ilişkilendiren bir analiz yazdı.

Esasında Türkiye'nin AB üyeliğinin hayal olduğunu, AB'nin Türkiye'yi birliğe kabul etmeyeceğini öne süren Bechor, Ortadoğu'da da Türkiye'ye karşı tarihten gelen bir düşmanlık olduğunu, burada Türklere bugün biraz sempati ile bakılsa da bunun geçici olduğunu iddia ederek İsrail'in Ortadoğu'da Türkiye'nin tek dostu olduğunu, Türkiye'nin bunun farkında olmadığını savundu.

Diyarbakır'da BDP ve DTK tarafından gündeme getirilen demokratik özerklik tartışmalarına da değinen Bechor, Irak'ta zaten özerk bir Kürt devleti kurulduğunu, Suriye'de ise Esad'a karşı isyan eden Kürtlerin yakında devlet kurabileceklerini, en azından federasyon içerisinde özerk hale geleceklerini, sıranın Türkiye Kürtlerinde olduğunu iddia etti.

Türkiye'de son zamanlarda şiddet olaylarının arttığını, bir hafta önce Diyarbakır'da 'Kürt isyancıların' yaptığı saldırıda 13 askerin hayatını kaybettiğini belirten Bechor, terör ve siyasi isyanın farklı şeyler olduğunu ifade ederek 'Terörle başa çıkmak kolaydır fakat siyasi isyanla baş etmek oldukça zordur. Türkiye şu an siyasi bir isyanla karşı karşıyadır.' Dedi.

Bechor yazısına şöyle devam etti:

"İsrail topraklarındaki 2 Milyon Filistinli bir devleti hak ediyor da İran, Suriye, Irak  ve Türkiye'de bulunan 18 Milyon Kürdün hakkı değil mi bu? Bu ülkeler bugün Birleşmiş Milletler'de Filistin'in devlet olması için girişimde bulunurlarsa yarın Kürtler için de girişimde bulunanlar olacaktır. Bu ülkeler İsrail'i sıkıştırdıklarını düşünüyorlar ama esasında kendileri köşeye sıkışmış oluyor fakat bunun farkında değiller.

Öte yandan kurulacak Kürt Devleti de tıpkı Güney Sudan gibi İsrail'in önemli bir müttefiki olacaktır. Türkiye, Suriye, İran ve Irak'a karşı Kürtler İsrail'in ikiz kardeşi gibi olacaktır. Görüyoruz ki, İsrail'e düşman bu ülkelerin gücünü kaybedecek en önemli unsur Kürt devletidir."

Yorumlar (3)
İdris bayar 12 yıl önce
Beyinsiz yahudiler ben türk vatandaşı kürdüm ve sizin dışınızda kimseyle bir sorunum yok biz kürt ler içimizden bir selahattin çıkaracağız türk ve diğer müslüman kardeşlerimizle birlikte kudüs ü sizin gibi siyonis mikroplardan temizleyeceğiz peygamberin müjdesi var zaten mavi marmarada kahpeçe şehid ettiğiniz 9 müslümandan 7 si kürt .ve bdp,chp,mhp,kck,pkk, ergenekon tamamen size itaat eden köpek
Ali Can Kerimoglu 12 yıl önce
Israil' le Kurtleri karsilastirmak cok yanlis ve kasitli yapilmis bir yorum bence. Israil kendine ait olmayan bir bolgeyi isgal etti ve Filistinlileri kendi oz ulkesinde multeci duruma dusurmeye calisti. Halbuki Filistinliler ne tarihte ne su zamanda Israillilerle hicbir alip veremedikleri yoktu, Hitleri dusman edinmek yerine Filistinleri dusman edindiler.
Ali Can Kerimoglu 12 yıl önce
Kurtlere gelince; Kurtlerin anayurdu bulunduklari topraklardi ve hickimse onlari topraklarindan cikarmaya calismadi. Yazarin da belirrtigi gibi Irak' ta ozerk devlet kurdular. Kurtlerle Filistinlileri bir kefeye koymak, Guney Sudan ile karsilastirma yapip bunun uzerinden siyaset yapma6ya kalkismak ancak Yahudilere yarasir, Bravo!!!
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?