banner39

İsrail cumhurbaşkanından tehdit gibi ziyaret

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'in El halil'de Yahudi yerleşim birimlerini ve İrahim Camii'ni ziyaret etmesi Filistinlilerin tepkisine neden oldu, İsrail güçleri protestolara sert bir şekilde müdahale etti

Filistin 03.02.2015, 08:47 03.02.2015, 08:47
İsrail cumhurbaşkanından tehdit gibi ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in, El Halil kenti ile yakınındaki bir Yahudi yerleşim birimini ziyaret etmesi, buradaki Filistinliler tarafından protesto edildi, kentte İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında olaylar çıktı.

Yedioth Ahronoth gazetsinin haberine göre, Rivlin, El Halil kenti ile yakınlarındaki Kiryat Arba Yahudi yerleşim biriminin yanı sıra İbrahim Camii'ni ziyaret etti. 

Haberde, Yahudi yerleşimcilere ait bir müzenin açılışını gerçekleştiren İsrail Cumhurbaşkanının burada yaptığı konuşmada El Halil'in binlerce seneden bu yana Filistin'de Yahudi varlığının mevcudiyetine şahitlik eden kentlerden biri olduğunu söylediği aktarıldı.

Akşam saatlerinde ise  Rivlin'in ziyaretini protesto etmek isteyen Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında olaylar çıktı. Görgü tanıkları, onlarca Filistinlinin katıldığı protestolara İsrail askerlerinin ateş açarak ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale ettiğini anlattı.

Hamas hareketinden yasama meclisi üyesi Mahmud el-Hatib, ziyareti "küstahlık" olarak nitelendirerek, Filistin yönetiminden "Batı Şeria'nın Yahudileştirilmesinin önüne geçilmesi konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini" istedi.

Rivlin'in ziyaretini "tehlikeli" olarak değerlendiren Fetih hareketinden Enver Bedr ise ziyaretin Filistin varlığına karşı aşırı sağın saldırısı kapsamında gerçekleştiğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?