banner39

İsrail'den Mescid-i Aksa bölgesinde kirli plan

İsrail, şimdi de Mescid-i Aksa çevresinde bulunan Filistinlilerin evlerini yıkmaya başladı. Bölgeye işgal birimleri kurmayı hedefliyor.

Filistin 04.01.2021, 14:24 05.01.2021, 14:57
İsrail'den Mescid-i Aksa bölgesinde kirli plan

Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı insansızlaştırmak ve bölgeyi Yahudileştirmek isteyen İsrail, ilk olarak Mescid-i Aksa’da restorasyon bahanesiyle tahrifatlara başlamıştı. Şimdi ise Mescidi-i Aksa etrafındaki Filistinlilerin evlerini yıkmak için harekete geçti. Onlarca evi yıkıp yüzlerce Filistinliyi yerinden etmek için baskısını ve zulmünü artıran İsrail, bir yandan da bölgeye 5 binden fazla Yahudi işgal birimi kurmak için de kolları sıvadı.

Yıkıma yönelik ilk adım ise Mescid-i Aksa alanı içinde ve namazgahlarda restorasyon bahanesiyle yapılan büyük tahrifatlar ile başlamıştı. Şimdi ise Mescid-i Aksa’nın çevresindeki Filistinlilerin evlerine yönelen İsrail, adeta bölgeyi insansızlaştırmaya ve istediği tasarrufu yapmak için kolları sıvadı. İsrail mahkemesi tarafından Filistinlilerin evlerinin yıkılması için verilen karardan bu yana baskı ve yıkım zulmü katlanarak devam ediyor. Batan al-Hawa ve Şeyh Jarrah’da bulunan evleri hedef alan karar ile Kudüs’te ki 77 Filistinlinin evi yıkılmaya ve yerinden zorla göç ettirilmeye başlandı.

5 bin yerleşim planı

Bu yıkımlar ile Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirmek isteyen Tel Aviv, bunun için sadece yıkım değil inşa planlarını da devreye soktu. Bu plan ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun açıklamaları ile deşifre oldu. Netanyahu, Kudüs’te 5 bin 200 yeni işgal birimi inşa edilmesi için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Zulüm BM raporlarında

İsrail yıkım zulmü 1967 yılından bu yana devam ediyor. O günden bu yana işgalci oluşum 5 binden fazla evi yıkarak, Filistinli aileleri zorla göçe tabi tuttu. İsrail’in bu zulmü Birleşmiş Milletler raporunda da yer aldı. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) hazırladığı rapora göre, 2020 yılında Kudüs’te 90 ev yıkılarak yüzlerce Filistinli evsiz bırakıldı.

Kaynak: Milli Gazete

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?