banner39

İsrail Doğu Kudüs'te işgal alanını genişletiyor

İsrail işgal yönetimi, Doğu Kudüs'te 77 yeni bina yapma kararı aldı

Filistin 27.04.2015, 15:15 27.04.2015, 15:32
İsrail Doğu Kudüs'te işgal alanını genişletiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te 77 yeni yerleşim birimi inşa etme kararı aldığı bildirildi.

Tel Aviv Merkezli "Peace Now" Yahudi Yerleşim Yerleri İnşaasını İzleme Komisyonu Başkanı Hagit Ofran, 77 binanın inşa edileceğini belirterek bunlardan 41'inin Pisgat Ze'ev'de, 36'sının Neve Yaakov'da olacağını söyledi.

Öte yandan, Peace Now örgütünden yapılan yazılı açıklamada, "Doğu Kudüs'te yapılması planlanan yeni yerleşim birimleri, bize bir dahaki hükümetin bu konudaki politikaları hakkında ipuçları vermektedir. Netanyahu, iki devletli çözümü ve barışı imkansız kılan yerleşim yerleri inşa politikasını devam ettirmektedir" denildi.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunduğu öngörülüyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?