banner15

İsrail, El Halil'de bir göstericiyi öldürdü

Kaybolduğunu iddia ettikleri üç yerleşimciyi arayan İsrail işgal güçleri El Halil'de gerçek mermi kullanarak bir çocuğu öldürdü, iki kişiyi yaraladı

İsrail, El Halil'de bir göstericiyi öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimciyi arama operasyonları sırasında Filistinlilerle İsrail güçleri arasında çıkan çatışmalarda 1 çocuk hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail güçleri El-Halil kentinin güneyindeki Dura beldesine baskın yaptı. 

İsrail işgal kuvvetleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmada İsraillilerin göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermi kullanması sonucu Filistinli bir çocuğun vurulduğu ifade edildi.

Sağlık kaynakları,14 yaşındaki Muhammed Dudin isimli Filistinli bir çocuğun göğsünden vurulmuş bir halde El-Halil Devlet Hastanesi'ne getirildiğini, ancak bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığını kaydetti.

Ramallah'ın güneyindeki Kalendiya Mülteci Kampı ve Beyt Lahim yakınlarındaki Ed-Dehişe Mülteci Kampı'nda da çatışmaların meydana geldiği, Kalendiya Kampı'nda bir Filistinlinin gerçek mermi ile yaralandığı ve durumunun ağır olduğu belirtilirken, Ed-Dehişe Kampı'nda da bir Filistinlinin plastik mermiyle gözünden yaralandığı belirtildi.

İsrail yönetiminden henüz olaylara ilişkin açıklama yapılmadı.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetimini sorumlu tutumuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti. 

Ordu birlikleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almış, Gazze'ye de hava saldırıları düzenlemişti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 09:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48