banner15

İsrail Filistin'de ürettiği mallara etiketini vuramayacak

AB, İsrail'in işgal ettiği topraklarda ürettiği mallara 'İsrail' etiketi yapıştırılmasına izin vermeyeceği yönetmeliği birkaç gün içinde çıkaracak

İsrail Filistin'de ürettiği mallara etiketini vuramayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB'nin İsrail'in Filistin’deki şirketlerinde üretilen ürünlerine "İsrail malı" etiketi yapılmasını engelleyen bir yönetmelik getireceği bildiriliyor. The Independent’in haberine göre bu uygulamanın hedefinde olan şirketlerinden biri de Batı Şeria'daki İsrail yerleşimi Mitzpe Shalem'de bulunan kozmetik ürünleri şirketi Ahava. Şirket, ürünlerine "İsrail, Lut Gölü (Ölüdeniz) yapımı" ifadesini basıyor.

AB'nin birkaç gün sonra açıklanması beklenen yeni yönetmeliğine göre, üye ülkelerden yerleşim bölgelerinde üretilen İsrail ürünlerini tespit etmeleri ve İsrail sınırları içinde üretilenlerden ayırmaları istenecek.

Etiketler üzerinde nasıl bir ifade kullanılacağı henüz açıklanmadı. Fakat The Independent’e konuşan Tel Aviv'deki AB sözcüsü David Kriss, "İsrail yerleşiminden geldiğini açıkça belli etmesi gerekecek" dedi.

İsrail, uygulamanın AB genelinde Yahudi mallarının boykota sebep olacağını ve barış sürecine zarar vereceğini iddia ederek uygulamaya karşı çıkıyor. AB ise uygulamanın boykot kararına neden olacağı iddialarını reddediyor ve tüketicilerin ürünlerin menşeine dair doğru bilgi edinme hakları olduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 00:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35