banner39

'İsrail Filistin'in petrolünü gasp ediyor'

Filistinli bakanlardan Mahir Ebu Ganim, İsrail'in iki yıldır Filistin topraklarında bulduğu petrolü işleyip ihraç ettiğini söyledi

Filistin 06.04.2012, 14:34 06.04.2012, 14:46
'İsrail Filistin'in petrolünü gasp ediyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin özerk yönetimi bakanlarından Mahir Ebu Ganim, İsrail'in Filistin'deki Ramallah bölgesi civarında ve 1948 sınırı yakınlarında petrol bulduğunu ve yaklaşık iki yıldır yasa dışı yollarla petrolü kendi topraklarına dahil ettiğini bildirdi.

Palestine News Network (pnn.ps)'te yer alan habere göre İsrail'in 1992'den beri Filistin topraklarında petrol araştırması yaptığını vurgulayan Ganim, Ramallah'ta ve sınıra yakın bölgelerde petrol bulduklarını ve bu yüzden birçok petrol yatağında üretim yaptıklarını vurgulayarak, şimdiye kadar bulunan petrolün 1,5 milyar varil olduğunu açıkladı. Filistinli Bakan, ayrıca, İsrail'in bölgede petrolle beraber gaz aradığının da altını çizerek, şimdiye kadar 182 milyar metreküplük gaz bulunduğunu ve ihraç edildiğini iddia etti.

Bakanın iddialarına göre, İsrail iki yıldır yeşil hattı geçerek Filistin'in doğal kaynaklarına uzanıyor ve hiçbir yasal dayanağı olmadan Filistin petrolünü ve gazını çalıyor. Filistin hükümetinin uluslararası heyetlerle yaptığı çalışmalar sonucu bu durumu ortaya çıkardıklarını belirten Ebu Ganim, İsrail'i Filistin halkının hakkı olan doğal kaynaklardan uzak tutmak için daha kapsamlı çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü