banner15

İsrail, Filistin'in vergi talebini reddetti

İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, kendi bakanlığının ilgili birimleri ile Savunma Bakanlığı'nın bu konuda Filistin yönetimi yetkilileri ile prensipte anlaşmaya varmasına rağmen, 380 milyon şekel (yaklaşık 112 milyon dolar) tutarında ödemenin yapılmasını engelledi

İsrail, Filistin'in vergi talebini reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Filistin yönetiminin, Ramazan Bayramı öncesinde maaşların ödenebilmesi için, İsrail tarafından toplanan vergi gelirlerinin erken ödenmesi talebini reddetti.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, kendi bakanlığının ilgili birimleri ile Savunma Bakanlığı'nın bu konuda Filistin yönetimi yetkilileri ile prensipte anlaşmaya varmasına rağmen, 380 milyon şekel (yaklaşık 112 milyon dolar) tutarında ödemenin yapılmasını engelledi.

Steinitz'in bu kararıyla, Filistin yönetimi, binlerce kamu çalışanı ile güvenlik kuvvetleri mensuplarının maaşlarının bayram öncesi ödenmesinde sıkıntıya düştü.

Filistin Maliye Bakanlığı yetkililerinin geçen hafta içinde İsrail tarafına başvurduğu, erken ödemenin ilgili tüm İsrailli taraflarca uygun bulunduğu, ancak kararın cuma günü Maliye Bakanı'nın önüne geldiğinde, Steinitz'in "daha zamanı gelmediği" gerekçesiyle kararı imzalamadığı belirtiliyor.

Bunun üzerine, Filistin Başbakanı Selam Feyyad'ın devreye girerek, İsrail'deki Amerikan Büyükelçisi Dan Shapiro ile Dörtler Grubu'nun Ortadoğu Temsilcisi Tony Blair'le arefe günü görüştüğü ve Steinitz'i ödeme konusunda ikna etmelerini istediği, ancak İsrailli bakanın bu talepleri de geri çevirdiği bildirildi.

Steinitz'in, kararından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu da haberdar ettiği ifade edilirken, kendisine yakın bir kaynak, bakanın Netanyahu'ya, "Amerikalılara, bunun ne bir gün önce ne de bir gün sonra; tam anlaşmadaki tarihte ödeneceğini açıkça söyledik" dediğini aktardı.

Bu arada, paranın alınacağı beklentisiyle, Filistin yönetiminin maaşlar için bankalardan kısa vadeli kredi alımına gittiği, şimdi bu borcun geri ödemesinin de mümkün olmadığı kaydedildi.

Oslo Anlaşması maddeleri uyarınca, İsrail gümrüklerde Filistin yönetimi adına yapılan işlemlerin vergi gelirlerini topluyor ve bu paraları her ay Filistin tarafına aktarıyor. Bu para Filistinlilere ait olmasına rağmen, her seferinde İsrail Maliye Bakanı'nın imzası gerekiyor.

Filistin Başbakanı Feyyad, geçen hafta sonu yaptığı açıklamada, ülke dışından sağlanan yardımlarda kronik bir sıkıntı olduğunu, içinde bulundukları mali darboğazın yakın bir süre içinde bitmeyip, yıl sonuna dek devam edeceğini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35