banner39

İsrail, Filistinli balıkçıları gözaltına aldı

İsrail Deniz Kuvvetleri, Gazze açıklarında 4 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı

Filistin 08.04.2016, 13:13 08.04.2016, 13:22
İsrail, Filistinli balıkçıları gözaltına aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail güçlerinin, Gazze açıklarında 4 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, yaptığı açıklamada, İsrail Deniz Kuvvetlerinin, Gazze'nin güneyindeki Refah sahili açıklarında balıkçı teknelerine ateş açtığını belirtti.

Ayaş, daha sonra iki teknenin durdurulduğu ve 4 Filistinli balıkçının gözaltına alınarak, İsrail'in Aşdod Limanı'na götürüldüğünü aktardı.

İsrail yönetiminin 30 Mart'ta, Gazze Şeridi sahilindeki 6 millik avlanma menzilini, 9 mile çıkarmayı kabul ettiği bildirilmişti. İsrail'in, 7 Temmuz 2014'te başlattığı saldırıların ardından 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti.

Filistinli Balıkçılar Sendikası, İsrail'in Gazze'ye Temmuz 2014'te düzenlediği son saldırılardan bu yana 90'ın üzerinde balıkçının gözaltına alındığını, bunlardan beşinin ise Gazze'deki direniş grupları için taşımacılık yaptıkları iddiasıyla hala tutuklu bulunduklarını açıkladı.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin nafakası 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?