banner39

İsrail Filistinli çocuklardan korkuyor

Filistin halkının hayatını her geçen gün daha da zorlaştıran İsrail işgal güçleri, Mescidi Aksa’nın Rahmet Kapısı yakınlarında hiçbir gerekçe göstermeden üç Filistinli çocuğu tutukladı.

Filistin 26.12.2020, 17:23 28.12.2020, 13:37
İsrail Filistinli çocuklardan korkuyor

Kudüs kaynaklarında yer alan bilgilere göre, işgal güçlerinin Mescidi Aksa kapılarından biri olan Rahmet Kapısı yakınlarında Filistinli üç çocuğu tutuklayıp gözaltı merkezine götürdüğü ifade edildi.

Diğer taraftan 17 yaşındaki Filistinli Mahmud Ömer Kemil, Mescidi Aksa’nın El-Esbat (Aslanlı) Kapısı yakınlarında silahlı direniş eylemi yaptı. Filistinli direnişçi İsrail’in kör kurşunlarıyla şehit olurken bir İsrail askeri yaralandı.

Hamas söz konusu operasyondan sonra yaptığı açıklamada, “İşgal güçlerinin Kudüs ve Mescidi Aksa’daki topraklarımıza ve mukaddesatımıza yönelik saldırılarını durdurmanın yolu direniştir.” ifadesini kullandı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgalci bir askerin yaralanmasıyla sonuçlanan Mescidi Aksa’nın El-Esbat Kapısı’nda düzenlenen direniş eyleminin, Filistin halkının meşru haklarını görmezden gelerek İsrail’le normalleşme yolunu seçen işbirlikçilere bir mesaj mahiyetinde olduğunu belirtti.

Baskı yapıyorlar

Öte yandan işgal güçleri ve Yahudi yerleşimci çeteleri Mescidi Aksa’yı Filistinlilerden boşaltmak, işgal edip Yahudileştirmek için Kudüslüleri, Aksa’dan uzaklaştırarak, tutuklayarak, para cezaları keserek, baskı ve saldırılarını artırarak hedef alıyor.

Mescidi Aksa’yı, Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekân bakımından ikiye bölme planları yapan işgal rejimi, bu planlarını hayata geçirebileceği zemini oluşturmak için Mescidi Aksa murabıtlarına yönelik saldırıların artırıyor. Murabıtlar ise tüm tutuklama, uzaklaştırma, seyahat yasakları ve evlerine yapılan saldırılara rağmen işgalin komplolarına engel olmak için muhafızlık yapıyor.

Kaynak: Filistin Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?