banner15

İsrail, Filistinlilere cenazede de müdahale etti

İsrailli yerleşimcilerin Kudüs'te kaçırıp öldürdüğü Filistinli genç Kudüs'te defnediliyor. Cenaze töreninde İsrail müdahalesinde 15 kişi yaralanırken Mescid-i Aksa'ya da müdahale edildi

İsrail, Filistinlilere cenazede de müdahale etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'de kaçırıldıktan sonra cesedine ulaşılan 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın cenaze töreninde İsrail işgal güçleri ile Filistinliler arasında yoğun çatışmalar meydana geldi. Cenaze sırasında İsrail güçleri ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 15 kişi yaralandı.

Doğu Kudüs'te düzenlenen cenaze törenine yaklaşık 10 bin Filistinli katıldı. Hüdayr'ın Filistin bayrağına sarılan tabutu, binlerce kişinin katıldığı törende omuzlarda taşındı. İsrail güçleri Filistinlileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz ve pliastik mermi kullanırken Filistinliler de havai fişekle karşılık verdi.

Saldırıda 15 Filistinli yaralandı. Olay yerinde bulunan çok sayıda ambulansın yaralıları hastanelere taşıdığı, helikopterlerin sürekli uçuş yaptığı, dükkanların ise kapalı olduğu görülüyor.

Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da, Kudüs'ün kuzeyindeki Şuafat beldesinde sabah saatlerinde Yahudi yerleşimcilerce kaçırılmasının ardından ölü olarak bulunmuştu. Muhammed Ebu Hüdayr'ın cesedi Çarşamba günü bulunmuş, adli tıp yetkililerinin otopsisinin ardından cenaze bu sabah aileye teslim edilmişti.

MESCİD-i AKSA'DA DA GERGİNLİK

Ramazan ayının ilk cuma namazının kılındığı Mescid-i Aksa'da İsrail işgal güçleri ile Filistinliler arasında gerginlik yaşandı.

Cuma namazının ardından Mescidi-i Aksa'da Filistinli bir grup genç, Megaribe Kapısı'nda bekleyen İsrail güçlerine tepki gösterdi. Bunun üzerine askerler, Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

İsrail işgal güçleri Filistinli gençleri dağıtmak için cami avlusunda ses bombası ve plastik mermi kullandı. Askerlerin Aksa'ya girmelerinin ardından kısa süre içerisinde geri çekilmesi dikkati çekti.

İsrail, razaman ayının ilk cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılmak için sabah saatlerinde Batı Şeria'dan gelen yüzlerce Filistinlinin Kudüs'e girişine engel olduğu gibi 50 yaş altı erkeklerin ve 40 yaş altı kadınların Aksa'ya girmesine de izin vermemişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 17:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48