banner15

İsrail Gazze'deki avlanma menzilini 6 mile düşürdü

Osla anlaşmasına göre 20 mil açığa kadar avlanma izinleri olmasına rağmen İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların av sahasını 6 mile düşürdü

İsrail Gazze'deki avlanma menzilini 6 mile düşürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin bu sabah itibarıyla Gazze Şeridi'nde, yaklaşık 2 ay önce 9 mile yükselttiği avlanma menzilini 6 mile indirdiği belirtildi.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş yaptığı açıklamada, "İsrail yönetimi bu sabah balıkçıların 6 mil sınırını aşmasına izin vermedi." dedi. Ayaş, 6 mili aşan balıkçı teknelerinin İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından durdurulduğunu belirtti.

Sendika Başkanı Ayaş, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail yönetiminin avlanma menzilini 6 mile çektiğini ve kararın 5 Haziran itibarıyla uygulanacağını bildirmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı saldırıların ardından İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca, avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail yönetimi, 3 Nisan'da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48