banner15

İsrail Gazze'ye kara saldırısı hazırlığında

İşgal ordusu sözcüsü Aderaa kara harekatı da yapılacağını bildirirken sabah düzenlenen hava saldırılarında beş kişi daha yaralandı

İsrail Gazze'ye kara saldırısı hazırlığında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'ne karşı başlattığı operasyonun kara harekatını da kapsadığı belirtildi.

İşgal ordusu sözcüsü Avihai Aderaa Twitter'da yaptığı açıklamada, "İsrail askerleri Gazze Şeridi sınırında kara kuvvetlerini yoğunlaştırdı çünkü operasyon kara harekatını da içeriyor. Yedek birliklerin çağrılması hazırlıkları tamamlandı" ifadelerini kullandı.

İsrail güçlerinin, operasyonu gelişmelere göre aşamalı olarak dozu yükseltilecek şekilde planladığını kaydeden Aderaa, Hamas'ın ciddi bir çıkmazda olduğunu ve tehditlerinin içinde bulunduğu durumdan kaynaklandığını ileri sürdü.

Aderaa, hava ve deniz kuvvetlerinin müşterek yürüttüğü operasyonda gece Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde 50 hedefe hava saldırısı düzenlendiği bilgisini verdi. Aderaa, vurulan hedefler arasında Hamas üyelerinin evleri, alt yapı ve bazı askeri noktalar olduğunu belirtti.

SALDIRILARDA BEŞ KİŞİ DAHA YARALANDI

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarında 5 Filistinlinin daha yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in bu sabah Gazze'nin kuzeyindeki tarım arazilerini hedef alan hava saldırısında biri kadın 5 kişinin yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze kentinin batısındaki boş arazileri de bombaladığını ifade etti.

İsrail'in, Gazze'nin farklı bölgelerine bu gece boyunca hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda 22 kişi yaralanmıştı.

40 BİN YEDEK ASKERE ÇAĞRILDI

İsrail kabinesi Filistin’le yaşanan son olaylar sonrası 40 bin yedek askerin orduya çağrılmasına onay verdi. Yapılan açıklamada 40 bin yedek askerin hazır tutulması için onayın verildiği bildirildi. İsrail 2012 yılında da Gazze’ye düzenlediği saldırıda 30 bin yedek askeri orduya çağırmıştı. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ise gün içinde yaptığı açıklamada Hamas’a karşı askeri operasyonları sürdüreceklerini belirterek, “Müdahalelerimiz muhtemelen birkaç gün daha sürecek” dedi.

Yalon açıklamasında ayrıca, “Roket saldırılarına müsamaha göstermeyeceğiz. Operasyonlarımızı genişletmek ve Hamas’a yaptıklarının bedelini ödetmek için hazırlık yapıyoruz” dedi.

ÜÇ İSRAİLLİ YERLEŞİMCİ İÇİN BAŞLAMIŞTI

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail Meclisi, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti. 

Srail işgal güçleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu 650'ye yakın kişiyi gözaltına almış, kaçırıldığı iddia edilen 3 Yahudi gencin 30 Haziran'da ölü bulunmasının ardından Gazze'ye hava saldırıları başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 22:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48