banner15

İsrail güçleri Mescid-i Aksa'ya girdi

Sabahın erken saatlerinde Mescid-i Aksa'ya giren İsrail işgal güçleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktı

İsrail güçleri Mescid-i Aksa'ya girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'nın avlusunda Filistinlilere plastik mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale ettiği bildirildi.

Görgü tanıkları ve Mescid-i Aksa muhafızlarından alınan bilgiye göre, aşırı dinci Yahudi grupların Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerinden endişe eden onlarca Filistinli sabah erken saatlerden itibaren Aksa'da toplandı.

İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik taciz ve saldırı girişimleri sonucu gerginlik yaşandı. Mescid-i Aksa'nın avlusuna giren İsrail polisinin İslami ilimler eğitimi alan talebelerin de aralarında bulunduğu Filistinlilere müdahale ederek, mescitten çıkmalarını istedi. Polisin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı saldırıda 4 kişinin gazdan etkilendiği belirtildi.

Mescid-i Aksa Müdürü Nacih Bekirat, olayın çok sayıda Yahudi yerleşimcinin Aksa'ya provokatif bir şekilde girme girişiminin ardından yaşandığını belirterek, Yahudi yerleşimcilerin Mescid'e planladığı "baskın öncesinde, Filistinlileri genel alarm ilan etmeye ve Aksa'da toplanmaya" çağırdı.

İsrail radyosunun haberinde ise Filistinlilerin güvenlik güçlerine taş ve molotof kokteyli atarak 2 polisin yaralanmasına neden olduğu iddia edildi.

Radyonun haberinde, olayların ardından Mescid-i Aksa'nın "turistlerin ziyaretine" kapatıldığı da ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2014, 11:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35