İsrail hapishanelerindeki açlık grevinde ölümler olabilir

Filistin Esirler Bakanı Karaki, açlık grevi yapan esirlerin durumu endişe verici. Bu açlık grevi öncekinden farklı, uzayabilir ve hayatını kaybedenler olabilir dedi

Filistin 13.05.2014, 18:57 13.05.2014, 18:57
İsrail hapishanelerindeki açlık grevinde ölümler olabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin Esirler Bakanı İsa Karaki, İsrail'deki hapishanelerde açlık grevi yapan 140 idari tutuklu Filistinli arasında ölüm vakaları görülebileceği konusunda uyardı.

Ramallah'taki Kızılhaç binası önünde düzenlenen İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan tutuklulara destek gösterisinde konuşan Karaki, "Açlık grevi yapan esirlerin durumu endişe verici. Bu açlık grevi öncekinden farklı, İsrail hükümetinin, esirlerin taleplerini dikkate almaması nedeniyle hayatını kaybedenler olabilir" dedi.

Resmi makamları ve Filistinlileri İsrail'e baskı yapmak üzere harekete geçmeye çağıran Karaki, "İsrail'e boyun eğdirmek için daha dikkat çekici adımlar atılması gerekir" ifadesini kullandı.

Açlık grevindekilerin kurtarılması amacıyla Arap Birliği bünyesinde Arap enformasyon bakanları ile perşembe günü olağanüstü toplantı düzenleneceğini belirten Karaki, ayrıca konuyla alakalı olarak Avrupa Birliği temsilcisinin yanı sıra Filistin'deki büyükelçi ve konsoloslarla bir araya gelineceğini söyledi.

Gösteride konuşan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu üyesi Kays Abdulkerim de İsrail'in hiçbir suçlama yöneltmeden idari tutuklama yaptığına dikkati çekti.

SAVAŞ SUÇU KAPSAMINDA

Abdulkerim, İsrail'in bu uygulamasının siyasi ve keyfi olduğunu vurgulayarak, " Bu uygulama savaş suçları arasında yer alıyor" diye konuştu. 

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyuyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Esirler Araştırma Merkezi verilerine göre, İsrail'deki hapishanelerde 5 bin Filistinli bulunuyor.

İsrail'in "idari tutuklama" adıyla bilinen mahkemeye çıkarmadan hapishanede tutma uygulamasına tepki olarak bir kısmı 24 Nisan'dan beri, bir kısmı da mayıs ayı başından bu yana 140 Filistinli açlık grevi yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?