banner39

İsrail hazımsızlığı! Filistinli yaşlı adamı tutukladılar

İsrail işgal güçleri "Dağın Şeyhi" lakaplı Filistinli Said Armi'nin Ramallah yakınlarındaki evini yıktı ve kendisini tutukladı.

Filistin 09.01.2021, 10:49

İsrail güçleri "Şeyh el Cebel" (Dağın Şeyhi) lakaplı Şeyh Said Armi'nin Batı Şeria'da yer alan Ramallah şehrinin doğusundaki Der Cerir köyünde yer alan evini yıktı ve kendisini tutukladı.

Said Armi ilerlemiş yaşına rağmen sapanla İsrail güçlerine taş atan görüntüleriyle ilgi çekmişti. Bölgede İsrail güçlerine taş atanların genellikle Filistinli gençler ve çocuklar olduğu biliniyordu.

İlerleyen yaşına rağmen Armi'nin tutuklanması ve evinin yıkılması sosyal medyada tepki topladı.

İsrail güçleri Haziran 1967'de gerçekleşen 6 Gün Savaşları'ndan bu yana Batı Şeria'da işgalci olarak bulunuyor. Kasım 1967'de BM'nin İsrail'i bu işgalden dolayı kınayan ve derhal işgal ettiği bölgeleri boşaltmasını isteyen kararına rağmen İsrail herhangi bir yaptırıma uğramaksızın Batı Şeria'da askeri güçlerini işgalci olarak tutuyor, el koyduğu topraklara Yahudi işgalciler yerleştiriyor.

Aralık 1987'de başlayan 1. Filistin İntifadası'ndan beri işgalci güçlere taş atılması, Filistinlilerin işgale direnebilmek için silah bulamaması ve azmini yansıtması açısından sembolik önem taşıyor.

İsrail güçleri, Filistinlilerin evlerini yıkmayı ve zeytin ağaçlarını kesmeyi bir cezalandırma yöntemi olarak kullanıyor.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?