banner39

banner35

İsrail hiçbir kutsalı tanımıyor

İsrail, Filistin'deki camilere zarar vermeye devam ediyor. Ülkede bazı camiler sinagoga dönüştürülürken bazı camiler ise yıkıldı.

Filistin 22.01.2022, 21:15
İsrail hiçbir kutsalı tanımıyor

Yüksek Arap İzleme Komitesi’nin araştırmasına göre İsrail sadece işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da değil diğer bölgelerde de camilere zarar veriyor. 1948 sürgününden sonra tarihi eser niteliğindeki 70'ten fazla cami zarar gördü.

İsrail'deki 15 cami sinagoga dönüştürüldü. 40 cami yıkıldı ya da kapatıldı. 17 cami ise restoran ve müze gibi farklı amaçlarla kullanılıyor.

Yüksek Arap İzleme Komitesi’nin araştırması çarpıcı durumu gözler önüne serdi.

İsrail sadece işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki camilere değil, diğer şehirlerdeki camilere de zarar veriyor.

Araştırmaya göre 1948 sürgününde yerlerinden edilen Filistinlilerin köylerindeki tarihi eser niteliğindeki camiler yağmalandı, kapatıldı ya da farklı amaçlarla kullanıma açıldı.

Tel Aviv yönetimi ise camilere ilişkin uygulamalarına dair haberleri reddediyor.

İsrail'in Filistinlileri hedef alan uygulamaları dünyada tepki çekiyorİngiltere'de de Filistinlilere destek gösterisi düzenlendi. Filistinlilerin Şeyh Cerrah Mahallesi'nde evlerinden zorla çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kalmaları protesto edildi.

Göstericiler başkent Londra'da İsrail Büyükelçiliği önünde bir araya geldi.

“Özgür Filistin”, “İşgale Son Ver” ve “İsrail’e yaptırım uygulayın” yazılı pankartlar taşıyarak, İsrail yönetimine tepki gösterdi.

İsrail’in savaş suçlusu olarak yargılanması çağrısında bulundu.

Kaynak: TRT Haber

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?