banner39

İsrail: Hizbullah hükümet kurabilir

İsrail, Sa’d Hariri hükümetini deviren Hizbullah’ın müttefikleriyle birlikte yeni hükümeti kurma ihtimalinden endişe ediyor

Filistin 21.01.2011, 09:41 21.01.2011, 09:45
İsrail: Hizbullah hükümet kurabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Sa’d Hariri hükümetini deviren Hizbullah’ın müttefikleriyle birlikte yeni hükümeti kurma ihtimalinden endişe ediyor.

El-Alem televizyonunun haberine göre İsrail Kanal-2 televizyonuna konuk olan siyasi analist Ehud Yaari, bakanları çekerek Sa’d Hariri hükümetini deviren Hizbullah ve müttefiklerinin Lübnan’da kendi istedikleri türden bir hükümet kurma ihtimalinin oldukça güçlü olduğunu söyledi.

Sa’d Hariri liderliğindeki 14 Mart İttifakı’nın etkili liderlerinden İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat’ın 14 Mart İttifakı’ndan ayrıldığını hatırlatan Yaari, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın hükümetin düşürülmesinden önde Canbolat’la görüştüğüne dikkat çekerek parlamentoda 11 milletvekiline sahip olan Canbolat’ın Hizbullah müttefiklerine katılması durumunda Direniş yanlılarının 128 sandalyeli parlamentoda 68 sandalyeye kavuşmuş olacağını söyledi.

Hizbullah’ın müttefikleriyle birlikte bakanlarını çekerek hükümeti düşürmesini “darbe” olarak niteleyen İsrailli siyasi analist, “Hizbullah’ın yeni hükümetini kurmak için attığı adım, kansız bir yumuşak darbe niteliğindedir ve bu durum, İsrail’in güvenliği açısından bir tehlike oluşturmaktadır” dedi.

Sa’d Hariri’nin hükümetini kurtarmak için Fransa’dan, Türkiye’den ve Katar’dan destek talebinde bulunduğunu öne süren Ehud Yaari, “Hariri, hatta Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’den bu gelişmeyi önlemesi için yardım istedi; ancak Esed ona açıkça bu mesele Lübnan’ın iç meselesidir ve bu yalnızca Lübnanlılar tarafından haledilmelidir diye cevap verdi” diye konuştu.

İsrail Savunma Bakanı’nın Lübnan’da yaşanan son gelişmeler üzerine her Perşembe günü toplantılar düzenlediğini belirten Yaari, “Hizbullah bu sıralarda içeride bir hesaplaşmayla meşgul olduğu için İsrail’le gerginliğin artmasını kendi çıkarına görmemektedir” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?