banner39

İsrail Hz. Davut türbesini havraya çeviriyor

İsrail Kudüs'teki Hz. Davut Türbesi'nin İslami çehresini kaldırmak için Osmanlı çinilerini yok etti; bu türbenin havraya çevrilmesinin en önemli adımlarından biri...

Filistin 05.08.2013, 09:59 05.08.2013, 11:28
İsrail Hz. Davut türbesini havraya çeviriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'te Hz. Davut Türbesi'ndeki Osmanlı çinilerinin İsrail tarafından kasten kırıldığı ortaya çıktı.

Haaretz tarafından yapılan haberde Hz. Davut türbesindeki 400 yıllık Osmanlı çinilerinin sistematik olarak parçalandığını yazdı. Gazeteye konuşan uzmanlar Yahudi, Hıristiyan ve İslam dinleri için çok önemli olan Hz. Davut'un türbesinin İslami kimliğini yok etmek için Osmanlı izlerinin özelikle silindiğini söyledi. Bu durumu itiraf eden gazete türbenin, sistemli bir şekild esinagoga çevrildiğini de yazdı. 17'nci yüzyıl Osmanlı eseri çinilerinin bu amaçla bilinçli olarak parçalandığı belirtiliyor.

MAKİNEYLE KIRILMIŞ

Gazeteye göre 2012'de çinileri korumak için birçok din adamı önlemlerin artırılmasını istedi. Fakat kameralar yerleştirilmeden bir gün önce son çiniler de kırıldı. Soruşturma kapsamında çinilerin çekiçle değil, özel bir makineyle yok edildiği öğrenilirken raporlarda kimsenin gürültü duymadığı da ortaya çıktı.

İsrail Tarih Kurumu'nun, restorasyon yaptırmaması üzerine akademisyenler bildiri yayımladı. Bildiriye imza atan Prof. Limor, "Üç din de Hz. Davut'u sahiplenmek istiyor. Bu çiniler Müslümanların, onunla bağlantı noktasıydı ve bu iz silindi" dedi.

İsrail daha önce de türbe içerisinde öneml idüzenlemeler yaparak, türbenin İslami kimliğinden soyutlanması yönünde önemli adımlar atmıştı. Türbe yanındaki mescidi kaldıran İsrail, sandukanın üstüne altı köşeli yıldız sermiş, türbe içinde namaz kılmayı da yasaklamıştı

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?